Nowa funkcja mObywatel

i

Autor: Marcin Twaróg

mObywatel

Rewolucja w urzędach! Płatności telefonem zamiast w okienku

Płatność elektroniczna dla urzędu? Już wkrótce taka możliwość ma być dostępna w całej Polsce. Wicepremier Krzysztof Gawkowski składa odważną deklarację o pilotażu, który ma przekształcić się w ogólnopolski standard. Zamiast opłaty w okienku, ePłatności w mObywatelu, potwierdzenie w PDF.

Polska liderem Europy w urzędowych płatnościach bezgotówkowych?

"Te funkcjonalności w Europie są marzeniem, a w Polsce stają się rzeczywistością" - mówił na konferencji dotyczącej ePłatności Krzysztof Gawkowski. Wicepremier dodał, że choć projekt obecnie jest pilotażem, to wierzy, że w 2025 roku ePłatności będą dostępne dla wszystkich polskich gmin. "W każdej polskiej gminie ta dostępność, ta funkcjonalność dotycząca ePłatności w mObywatelu, m.in. pozwalająca zapłacić za śmieci czy podatek od nieruchomości, będzie możliwa" - zadeklarował.

Usługa ePłatności umożliwia sprawdzanie informacji o zobowiązaniach finansowych wobec urzędów oraz opłacanie ich w aplikacji mObywatel. Obecnie jest realizowana pilotażowo w wybranych gminach w Polsce. Do tej pory opłaty mogły być dokonywane za pomocą BLIKA, teraz płatności będzie można zrobić również kartą.

ePłatności w mObywatelu dla urzędu również w ratach

Zobowiązania można opłacić jednorazowo lub w ratach, a po wykonaniu płatności w aplikacji mObywatel można pobrać potwierdzenie w formie pliku PDF. Usługa umożliwia przesyłanie powiadomień na telefon o zbliżających się płatnościach.

"Rozwój e-usług w Polsce, całość tego procesu, w tym włączenie tej kategorii odpowiedzialności za ePłatności pokazuje, że optymalizacja systemu, że ich zaprojektowanie, że ich umiejętność wykorzystywania przez obywatela to droga, którą razem prezentując, możemy doprowadzić do tego, co najważniejsze - łatwiejszego życia" - mówił Gawkowski.

Gawkowski zapowiedział też nowe funkcje mObywatela, które mają się pojawić w 2024 i 2025 roku. Będą to legitymacja osoby niepełnosprawnej oraz mStłuczka - ułatwiająca zarządzanie sytuacją związaną z kolizją drogową.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze