Fala pieniędzy z Polski płynie na Ukrainę. Co trzeci zagraniczny przelew pochodzi z Polski

2019-09-02 13:27 oprac. AG
Przelew bankowy
Autor: Shutterstock Przelew bankowy

Pracownicy z Ukrainy masowo wysyłają pieniądze do swojego kraju. Już co trzeci zagraniczny przelew kierowany na ukraińskie konto płynie z Polski. A jeszcze niedawno pierwsze miejsce pod tym względem zajmowały przelewy z Rosji.

Ukraińcy pracownicy w Polsce już chyba nikogo nie dziwą. To że jest ich coraz więcej widać gołym okiem. Wielką emigrację zarobkową z Ukrainy do Polski widać w bankach. Okazuje się, że już co trzeci co trzeci zagraniczny przelew kierowany na ukraińskie konto płynie z Polski. A jeszcze cztery lata temu pierwsze miejsce pod tym względem zajmowały przelewy z Rosji, bo to tam pracowało wielu Ukraińców. Teraz najwyraźniej większość emigrantów zarobkowych z Ukrainy rusza do Polski. Tylko na rynku pracy tymczasowej jest ich 14 proc. więcej niż Polaków. Ukraińcy coraz częściej decydują się na pobyt co najmniej przez rok – choć to wymaga zarówno od nich, jak i od pracodawców większego zaangażowania i działań administracyjnych (np. pracodawca wystawia pracownikowi specjalne zaproszenie, na podstawie którego może on dostać wizę pracowniczą i przebywać w Polsce przebywać dłużej).

Ukraińcy w Polsce zarabiają więcej niż Polacy

Obecnie poza granicami swojego kraju mieszka około 20 mln Ukraińców. W Polsce zezwolenie na pobyt długoterminowy uzyskało 200 tys. Ukraińców. Największa grupę stanowią tutaj osoby w wieku 20-39 lat. Dodatkowo ponad milion Ukraińców przebywa w Polsce tymczasowo na podstawie wizy lub ruchu bezwizowego.

Ukraińcy nie chcą wyjeżdżać z Polski

Jak czytamy w raporcie Personnel Service, 75 proc. z pracowników, którzy przyjechali ze wschodu otrzymuje co miesiąc więcej niż 2,5 tysiąca złotych na rękę i nie jest to górna granica, bo wypłata 15 proc. Ukraińców przekracza 3,5 tysiąca zł. Dla 39 proc. pracujących Ukraińców na życie wystarczy od 200 do 500 zł miesięcznie. Rekordziści (co piąty Ukrainiec) utrzymują się za mniej niż 200 zł.

Najnowsze