Na początek proszę wyjaśnić, co to jest fotowoltaika? Jak działają systemy fotowoltaiczne? Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?
Zacznijmy od tego, że polskie rodziny oraz przedsiębiorcy mają wybór. Albo zainwestują w fotowoltaikę i będą czerpać zyski oraz generować oszczędności z energii słonecznej, albo będą dostawać kolejne podwyżki rachunków i dusić się w smogu. Fotowoltaika to po prostu panele na dachu dające darmowy prąd ze słońca. Promienie słoneczne padają na powierzchnię paneli fotowoltaicznych i wtedy produkują darmową energię. Z tej energii możemy zasilić wszystkie urządzenia w gospodarstwie domowym - lodówkę, telewizor, smartfony i inne sprzęty. Jest to najnowocześniejsza technologia, która pozwala nam uniezależnić się od cen energii elektrycznej i czerpać czysty prąd, nie zanieczyszczając środowiska. Ważne, że od 2019 roku możemy odliczyć sobie całą inwestycję od podatku!
W przypadku kolektorów mówimy o rozwiązaniu na tzw. pół gwizdka. Kolektory pozwolą nam jedynie podgrzać ciepłą wodę w domu. Nie zmniejszą za to naszych rachunków za prąd. Myśląc o inwestycji w fotowoltaikę, myślimy więc o własnej elektrowni słonecznej, która będzie działała przez kilkadziesiąt lat.
Czy to opłacalna inwestycja?
Właściciel instalacji oszczędza od pierwszego dnia użytkowania i będzie te oszczędności mnożył przez lata. Tym bardziej, że ceny energii elektrycznej szybują w górę. Aktualnie politycy walczą ze wzrostem cen energii, ale prędzej czy później zobaczymy kosmiczne ceny na naszych rachunkach. Fotowoltaika to technologia, która jest sposobem na uniknięcie tego szoku.
Columbus Energy jest liderem na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce? Czym wygrywacie z konkurencją?
Oferujemy najbardziej kompleksową obsługę klientów, najnowocześniejszą technologię w przystępnej cenie. Traktujemy naszych klientów indywidualnie. Doradzamy im rozwiązania na podstawie ich zapotrzebowania oraz z uwzględnieniem finansowania. Przygotowujemy ofertę pod klucz i załatwiamy szybkie procesowanie dokumentów, przyspieszamy kontakt z zakładem energetycznym i wymianę licznika na dwukierunkowy. Często instalujemy panele nawet kolejnego dnia po podpisaniu umowy!
Ile instalacji fotowoltaicznych montujecie średnio w ciągu roku? Czy rośnie zainteresowanie Polaków fotowoltaiką? Jaki jest potencjał tego rynku?
Możemy pochwalić się największą liczbą montaży w segmencie mikroinstalacji. Aktualnie co 10 instalacja w Polsce montowana jest przez nas. Na koniec 2018 roku to aż 4 200 instalacji i ponad 20 MWp mocy. A potencjał rynku jest ogromny! Mamy realny wpływ na nasze środowisko. Możemy wrzucać do starego pieca śmieci, brudzić sobie ręce węglem albo zrelaksować się na kanapie z instalacją fotowoltaiczną na dachu.
Spółka systematycznie umacnia swoją pozycję rynkową, wprowadzając m.in. nowe, innowacyjne usługi jak np. „Abonament na Słońce”. Na czym polega to rozwiązanie?
Nasze Abonamenty na Słońce to była rewolucja rynkowa - korzystne finansowanie dla każdego gospodarstwa domowego w Polsce, które chce fotowoltaikę. Dziś jesteśmy o krok dalej - mamy Abonament Elastyczny, czyli dostosowanie mocy instalacji, długości umowy i finansowania do potrzeb i możliwości każdego z klientów. Aktualnie dla właścicieli domów jednorodzinnych przygotowaliśmy z Credit Agricole wyjątkową ofertę - abonament na fotowoltaikę z miesięcznym oprocentowaniem 0,2%. Nie ma takiej oferty na rynku. Taniej nie będzie. Warto się więc pospieszyć i zacząć oszczędzać z darmową energią ze słońca już dziś.
W ubiegłym roku Columbus Energy S.A. -jako jedyna firma w Polsce - zaproponowała klientom nową ofertę ”Testuj przez rok”. Na jakie korzyści mogą liczyć? Czy jest zainteresowanie?
„Testuj przez rok” to oferta dla osób, które chcą się przekonać, jak działa fotowoltaika w praktyce. Klient kupuje instalację, testuje ją przez rok, a jeśli nie spełnia ona wymagań zawartych w umowie, może ją nam zwrócić. Wtedy zabieramy instalację, zwracamy gotówkę lub przejmujemy abonament od 13 raty. Czas pokazał, że większość klientów nie rezygnuje.
Spółka oferuje nowe usługi nie tylko klientom indywidualnym, ale również biznesowym. Czy firmy z sektora MŚP też mogą w tym roku liczyć na jakieś nowości?
Sektor MŚP, jasne! Tym bardziej, że to firmy jako pierwsze dostały podwyżki cen prądu. Obserwujemy nastroje na rynku i wciąż przekonujemy, że z fotowoltaiką każdy biznes po prostu opłaca się. To energia ze słońca pozwala obniżyć cenę za kilowatogodzinę nawet o 60%. Dla MŚP mamy Gobloo - najtańszą na rynku ofertę w segmencie instalacji 20 kWp - 50 kWp. Przedsiębiorcom udzielamy gwarancji najniższej ceny oraz zapewniamy funkcjonalny produkt, jakim są panele polikrystaliczne. Oczywiście oferta dla biznesu jest też elastyczna, projektujemy na indywidualne potrzeby.
Jakie najważniejsze wyzwania czekają spółkę w tym roku, jakie segmenty będą szczególnie rozwijane?
Nie zatrzymujemy się w miejscu i jako lider mamy zamiar wciąż rewolucjonizować tę branżę. Przed nami zwiększenie liczby montaży, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w biznesie. W planach są także projekty farm fotowoltaicznych. Jeśli ktoś ma ziemię niskiej klasy, np. 4-tej, może nam ją wydzierżawić, a my postawimy tam dużą farmę fotowoltaiczną, która będzie zasilać lokalne społeczeństwo. Mamy misję! Chcemy zmienić polską energetykę krajową na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz zwiększać ekologiczną świadomość społeczną Polaków.
Firma jest notowana na rynku NewConnect. Jakimi wynikami zakończył się 2018 r.? Jakie macie plany na ten rok?
Rok 2018 zakończył się kolejnym skokowym rozwojem. Udało nam się zmienić skalę organizację na tyle, żeby 2019 i kolejne lata były bardzo dobre też dla inwestorów. Natomiast największe wyzwania na 2019 rok to przeniesienie notowań akcji spółki na główny rynek GPW. Mamy nadzieję, że już niebawem Columbus Energy będzie postrzegana jako pierwszy wybór dla domu lub firmy, jeśli chodzi o fotowoltaikę.