pieniadze frank szwajcarski banknoty

i

Autor: shutterstock pieniadze frank szwajcarski banknoty

Frankowicze i kredyty walutowe. mBank szacuje potencjalny wpływ przewalutowania kredytów walutowych

2021-03-25 5:12

mBank szacuje potencjalny wpływ przewalutowania kredytów walutowych CHF wg propozycji przewodniczącego KNF na 5,5 mld zł w przypadku konwersji portfela aktywnego. Bank ocenia, że po konwersji byłby na granicy spełnienia wymogów kapitałowych - podał w środę prezes mBanku Cezary Stypułkowski.

"Według naszych szacunków, kwota nadwyżki kapitałowej, którą dzisiaj dysponujemy, odnosząca się zarówno do Tier1, jak i TCR (...), one są nieco wyższe, ale bylibyśmy na granicy spełnienia wymogów kapitałowych" - powiedział Stypułkowski. "(...) W takim przypadku trzeba się liczyć z tym, że bank musiały wygasić różne rodzaje działalności ze względu na praktycznie rzecz biorąc spełnianie wyłącznie minimalnych poziomów oczekiwań kapitałowych ze strony regulatorów" - dodał.

Bank podał w prezentacji, że szacowany wpływ potencjalnej realizacji planu konwersji, według propozycji Przewodniczącego KNF, w przypadku konwersji całego aktywnego portfela wynosi 5,5 mld zł. W przypadku konwersji także portfela spłaconego wynosi łącznie 6,6 mld zł.

Prezes mBanku podał, że w styczniu i w lutym 2021 r. liczba pozwów od klientów banku wynosiła 300-400 miesięcznie. Jego zdaniem klienci banku oczekują obecnie na korzystne dla nich orzeczenie Sądu Najwyższego. Ocenił też, że w miarę jak będzie się kształtowała linia orzecznicza sądów, bankowi łatwiej będzie określić "poziom pewności ewentualnego zawierania ugód z klientami".

ZOBACZ: Papież Franciszek ucina pensje duchownych. Wielki kryzys w Watykanie

W trakcie środowego ZWZ banku przedstawiono informację zarządu na temat stanu spraw spornych związanych z kredytami indeksowanymi do franków szwajcarskich (CHF). Punkt ten nie był objęty głosowaniem.

Portfel kredytów hipotecznych i mieszkaniowych udzielonych klientom indywidualnym w CHF pod koniec 2020 roku wynosił 13,6 mld zł. Ponadto wartość portfela pożyczek udzielonych w CHF, które zostały już całkowicie spłacone wyniosła 6,8 mld zł.

Łączna wartość rezerw mBanku utworzonych na indywidualne sprawy sądowe dotyczące klauzul indeksacyjnych w kredytach hipotecznych we frankach szwajcarskich wynosi blisko 1,5 mld zł, czyli w 2020 roku wzrosła o około 1 mld zł. 

SPRAWDŹ: Wzrost zakupów online w każdym pokoleniu. Co najczęściej kupują Polacy [RAPORT]

Sonda
Czy masz kredyt we frankach?
Najnowsze