Frank szwajcarski/banknoty

i

Autor: Shutterstock Frank szwajcarski/banknoty

Frankowicze z ugodą! W tym banku z kredytem dojdziesz do porozumienia

2021-01-29 15:56

Ugoda frankowiczów z bankiem! PKO Bank Polski zawarł przed Sądem Okręgowym w Warszawie pierwszą, pilotażową ugodę z frankowiczami, zgodną z propozycją przewodniczącego KNF. Czy to początek serii porozumień między frankowiczami a bankami? Czy już nie będzie potrzebne wsparcie rządu?

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski zaproponował bankom w grudniu ubiegłego roku, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód w sprawie kredytów frankowych. Nadzorca chce, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Teraz PKO Bank Polski zdecydował, że to najlepsze wyjście. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska, postępowanie, które dotyczyło umowy kredytowej zostało zakończone. "Strony, czyli PKO BP oraz osoby fizyczne, zawarły ugodę, przy czym zastrzegły, że nie będą ujawniać innym osobom informacji na temat jej szczegółów" - wskazała. Dodała, że w związku z zawarciem ugody sąd zdecydował o umorzeniu postępowania.

ZOBACZ: Będzie łatwiej o kredyt w 2021 r. Sprawdź jak go dostać

Jastrzębski ocenił, że nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie zmierzył się i uporał z problemem kredytów we frankach szwajcarskich. Jego zdaniem rozwiązanie, które zostanie wypracowane, musi uwzględniać także interesy klientów, którzy w analogicznym czasie co kredytobiorcy frankowi zaciągali kredyty w złotych.

Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia wskazał rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR, powiększonej wtedy o marżę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Planujesz kupno mieszkania? Próżno czekać na spadek cen. Rekordowe kwoty na rynku wtórnym

Sonda
Czy uważasz, że rząd powinien pomóc frankowiczom?
dr Paweł Grzesiowski: Restauracje i siłownie nie muszą być zamknięte [Super Raport]
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze