Fundusz inwestycyjny także dla ciebie

2010-05-24 4:00

Nie ryzykując, zyskujesz niewiele. Nie musisz być jednak hazardzistą, żeby ulokować swoje pieniądze w funduszu inwestycyjnym i osiągnąć spory zysk

Fundusze inwestycyjne pozwalają zarobić więcej niż w przypadku innych sposobów lokowania pieniędzy. Podczas gdy oprocentowanie kont osobistych wynosi średnio 0,1 procent, a lokat bankowych maksymalnie 4-6 procent, fundusz inwestycyjny rynku pieniężnego, nawet ten najbardziej bezpieczny, może przynieść 5-7 procent zysku rocznie. Niestety, uczestnictwo w funduszach wiąże się z pewnym ryzykiem.

Co to takiego

Fundusz inwestycyjny polega na tym, że pieniądze lokuje się np. w akcje na giełdzie, w obligacje, walutę, kruszce, nieruchomości itp. Nie ty jednak będziesz decydował, co wybrać i jakie akcje zakupić. Zrobi to za ciebie osoba, która zarządza funduszem. Ty jedynie kupujesz lub sprzedajesz tak zwane jednostki uczestnictwa wybranego przez ciebie funduszu - w banku lub w Kasie SKOK. Jednostki uczestnictwa określają wartość twojej inwestycji - część majątku funduszu, którą nabyłeś. Są one wyceniane na bieżąco, możesz więc na bieżąco śledzić los swojego wkładu w fundusz. Jeśli będziesz chciał sprawdzić, ile w danym czasie - np. w ciągu 3 miesięcy - zarobiłeś lub straciłeś, musisz porównać wartości jednostki uczestnictwa np. z 1 stycznia i 31 marca. I tu trzeba się wykazać cierpliwością i nie wpadać w panikę, gdy nagle wartość jednostki mocno spadnie. A spadnie, gdy będzie np. jakieś zawirowanie na giełdzie. Wtedy nie wolno reagować nerwowo i likwidować swojego rachunku, a trzeba zacisnąć zęby i przeczekać w spokoju kryzys.

Ważnym pojęciem jest stopa zwrotu funduszu. Jest to procentowy wskaźnik zmiany wartości jednostki funduszu w określonym czasie. Jeśli wartość jednostki funduszu wzrosła, stopa jego zwrotu będzie dodatnia. Jeśli zmalała, będzie ujemna. Trzeba również pamiętać o tym, że stopa zwrotu to informacja historyczna, pokazuje to, co już się wydarzyło, a nie to, co ma nastąpić. Tym się różni np. od oprocentowania lokaty terminowej, która pokazuje, ile uzyskamy w przyszłości.

Podatek od zysków

Jeśli uznasz, że twoje pieniądze zarobiły wystarczająco dużo i będziesz chciał wypłacić twój wkład plus zysk, musisz pamiętać, że od tego zysku zostanie potrącony podatek (19 proc.). Fundusz potrąci należną kwotę w momencie odkupienia przez ciebie jednostek i realizacji zysków.

Funduszem, w którym ulokujesz swoje pieniądze, zajmują się specjaliści w dziedzinie bankowości i finansów. Oni dokładają wszelkich starań, aby fundusz zarabiał jak najwięcej. Dzięki temu każdy zakup akcji lub obligacji jest przemyślany.

Oto kilka zasad zmniejszenia ryzyka przy inwestowaniu w fundusze:

pamiętaj, że bezpieczniejsze od krótkoterminowego jest inwestowanie długoterminowe, na minimum 3 lata;

nie stawiaj na jeden fundusz, ale kupuj jednostki kilku, minimum trzech funduszy inwestycyjnych. Nawet jeśli jeden z funduszy straci, inne mogą zyskać;

nie lokuj w funduszach wszystkich swoich oszczędności, ale np. połowę pieniędzy. Pozostałe niech spokojnie leżą na rachunku oszczędnościowym;

nie zapominaj o tym, że dobra passa nie trwa wiecznie. Jeżeli osiągniesz odpowiadający ci zysk, lepiej wypłać pieniądze z funduszu. Zostawiając je, by zarobiły jeszcze więcej, ryzykujesz stratę;

jeśli dotąd nie inwestowałeś w fundusze, najpierw wypróbuj ich działanie na niewielkich kwotach. Ulokuj na początek kilkaset złotych i zobacz, jak będą zarabiać.

Bezpieczeństwo

Tworzenie Funduszy Inwestycyjnych wymaga specjalnych zezwoleń ze strony Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Ta instytucja na bieżąco kontroluje ich działalność, nie ma więc mowy o nieuczciwości. Towarzystwo Funduszu Inwestycyjnego musi regularnie wysyłać wszystkim inwestorom informacje na temat podjętych działań i ich wyników, a więc informować o kondycji funduszu. Aktywa uczestników funduszu przechowuje bank depozytariusz. Nawet w wypadku bankructwa funduszu, twoje pieniądze zostaną ci wypłacone.

Fundusze, których na rynku jest sporo, różnią się stopniem ryzyka. Pamiętaj jednak, że działa tu zasada, że wraz ze wzrostem ryzyka, rośnie również zysk.

Tak zwane fundusze bezpiecznych inwestycji kupują bony skarbowe, obligacje i lokaty charakteryzujące się niskim ryzykiem. Fundusze pośrednie mniej więcej po połowie czerpią zyski z akcji oraz papierów dłużnych i skarbowych. Fundusze akcyjne większość środków inwestują w akcje i ich powodzenie w dużej mierze zależy od sytuacji na giełdzie. Wysokich zysków można się z nich spodziewać podczas hossy, natomiast podczas bessy pojawia się widmo utraty części pieniędzy.

Inwestujący w fundusz może wpłacać i wypłacać pieniądze, nie tracąc całości lub części odsetek. To zaleta, której nie mają tradycyjne lokaty terminowe. Warto sprawdzić, czy fundusz, którego jednostki zamierzamy kupić, inwestuje etycznie. Czy osoby zarządzające funduszami zwracają uwagę na charakter działalności firm emitujących akcje. Czy kładą nacisk na to, czy działalność firmy prowadzona jest odpowiedzialnie i na przykład nie odbywa się z krzywdą dla innych podmiotów gospodarczych.

Dodatkowe opłaty

Uczestnicy funduszu inwestycyjnego ponoszą pewne koszty. Przy zakupie lub sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszu pobierana jest opłata dystrybucyjna. Opłata za zarządzanie pobierana jest od całości aktywów, a nie od zysku, i obciąża aktywa od chwili wpłacenia pieniędzy do funduszu. Trzeba jednak zauważyć, że wycena jednostek uwzględnia już pobraną opłatę za zarządzanie, więc jeśli z informacji w prasie czy Internecie wynika, że wartość jednostek uczestnictwa poszła w górę np. o 7 procent w ciągu ostatniego miesiąca, to tyle faktycznie zarobiliśmy. Wysokość tych opłat należy sprawdzić przed przystąpieniem do funduszu, żeby nie było niespodzianek.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze