Konferencja Orlenu

i

Autor: ALBERT ZAWADA/PAP Konferencja Orlenu

Wielka fuzja Orlenu i Lotosu. Węgierski MOL przejmie stacje, a Saudi Aramco rafinerię

2022-01-12 11:56

Na dzisiejszej konferencji prasowej Orlenu ogłoszono kolejny etap przejęcia grupy Lotos, które rozpoczęto jeszcze cztery lata temu. Prezes Polskiego Koncernu Naftowego przedstawił partnerów w środkach zaradczych, którzy są potrzebni do spełnienia warunków przejęcia, jak i mają pozwolić znacznie rozwinąć firmę. Partnerem Orlen będzie Saudi Aramco, a stacje Lotosu wykupi MOL. Bazy paliw wykupi Unimot.

Trwa przejęcie Lotosu przez Orlen. Przedstawiono partnerów

Szanowni państwo mam zaszczyt przedstawić strategicznego partnera, który obejmie 30 proc. rafinerii gdańskiej, który obejmie hurt, który obejmie część paliwa lotniczego. Jest nim firma Saudi Aramco. To największy producent ropy naftowej, lider rozwoju nowoczesnej petrochemii, globalny lider w segmencie ropy i gazu. Posiada dostęp do nowoczesnej technologii, posiada bazę badawczo-rozwojowa na całym świecie - ogłosił Daniel Obajtek na konferencji prasowej.

ZOBACZ Orlen połączy się z Lotosem z opóźnieniem. KE dała zgodę

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

Łącznie Orlen zawarł z Saudi Aramco trzy umowy. Saudyjski zyska udziały w rafinerii Lotos, a także będzie współpracować z polskim koncernem w badaniach i rozwoju petrochemii. Na przedwstępnej umowie wykupu udziałów Lotos Asfalt, ustalono kwotę wykupu na ok. 1,15 mld dolarów. Ponadto Orlen podpisał z saudyjską firmą długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.

Orlen sprzedaje stacje węgierskiej spółce. W zamian za 400 wykupi 200

Z kolei stacje Lotos zostaną wykupione przez Węgierski MOL, który przejmie 417 stacji Lotosu w Polsce. PKN Orlen w zamian kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech i 41 stacji na Słowacji. Stały element ceny MOL za Lotos Paliwa to ok. 610 mln dolarów, element zmienny jest zależny od długu i kapitału obrotowego.

Z kolei Orlen zapłaci za wykup stacji na Węgrzech i Słowacji ok. 229 mln euro. To nie koniec negocjacji, bo Daniel Obajtek zapowiedział, że trwają rozmowy nad przejęciem kolejnej setki stacji w regionie.

- Za pozostałe środki, które otrzymujemy, jesteśmy blisko końca negocjacji, jesteśmy bliscy pozyskania kolejnych 100 stacji w regionie. Zostaje ponad 100 stacji Lotos na mikrorynkach, które przejdą rebranding na Orlen. Nie można mieć stacji, koło stacji. W regionie mamy rafinerię, mądra firma w regionie rozmieszcza sieć stacji, by przykładać poziom wolumenów również na detal i żeby przekładać rozwój detalu w regionie. Będziemy zwiększać udział stacji paliw w regionie - mówił prezes Daniel Obajtek.

Bazy paliw Orlen wykupu Unimot

Unimot wykupi z kolei bazy paliw od Lotosu. Kupcem jest polska firma, będąca niezależnym importerem paliw płynnych i gazowych. W przedwstępnej umowie uwzględniono zakup terminali paliwowych i zakładów produkcji asfaltów. 

Konferencja Orlenu

i

Autor: ALBERT ZAWADA/PAP Konferencja Orlenu
Sonda
Czy połączenie Orlenu i Lotosu to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany