Orlen i Lotos

i

Autor: Shutterstock Rząd potwierdził fuzję Orlenu z Lotosem

Powstaje multienergetyczny koncern

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos coraz bliżej. Trwa kluczowe spotkanie

2022-07-20 11:34

Rozpoczęte w środę o godz. 11 NWZ Lotosu w gdańskiej siedzibie spółki rozpatrzy m.in. projekt uchwały w sprawie połączenia z PKN Orlen. Połączenie obu podmiotów to proces zainicjowany przez PKN Orlen w 2018 r. w ramach budowy multienergetycznego koncernu. Zgodnie z projektem uchwały fuzja Grupy Lotos z PKN Orlen ma odbyć się poprzez przeniesienie całego majątku gdańskiej spółki, wszystkich aktywów i pasywów, na PKN Orlen w zamian za akcje, które płocki koncern wyda zgodnie z postanowieniami Planu Połączenia.

Zielone światło dla fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos

Na początku procesu połączenia zarządy spółek uzgodniły i podpisały plan połączenia. Firmy ustaliły, że w zamian za 1 akcję Lotosu akcjonariusze tej spółki otrzymają 1,075 akcji PKN Orlen. W wyniku proponowanej transakcji zostanie wyemitowanych do 199 mln nowych akcji Orlenu Serii E. Orlen przekazał, że w wyniku fuzji z Grupą Lotos udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35 proc. Obecnie Skarb Państwa ma w PKN Orlen 27,52 proc. akcji.

List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos płocki koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii 27 lutego 2018 r. Z kolei 20 czerwca tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Czego dotyczyły negocjacje?

Zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej 12 stycznia br. PKN Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Lotosu. Mają one uchronić polski rynek paliw i rynek rafineryjny przed monopolem. Orlen informował wówczas, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się na terenie Polski za 610 mln dol.

Orlen natomiast kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji za ok. 229 mln euro. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot za co najmniej 450 mln zł. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.

Sonda
Skorzystasz z promocji Orlenu?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze