gaz gazociąg

i

Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne

Gaz będzie drożeć także w przyszłym roku. Koszmarne wiadomości dla Polaków

2021-09-03 15:09

PGNiG spodziewa się utrzymania wysokich cen gazu w I kwartale 2022 r. i pewnego spadku od II kwartału - poinformował prezes spółki Paweł Majewski. Jak podkreślał, w wyniku zbiegu kilku czynników, na rynku gazu w UE sytuacja jest niespotykana od wielu lat. Dodał, że obecnie magazyny gazu w Europie są zapełnione w ok. 50-60 proc., podczas gdy zazwyczaj o tej porze roku było to ponad 90 proc. Zastrzegł, że w Polsce sytuacja jest inna.

Jak wynika z danych operatora magazynów Gas Storage Poland - pierwszego września polskie magazyny były wypełnione w 91 proc., a zapasy przekraczały 3 mld m sześc. - To poziom oczekiwany, docelowy - powiedział Majewski.

Prezes wskazał, że wzrosty cen gazu w Europie wywołane zostały m.in. ograniczeniem podaży przez Gazprom i przekierowaniem dostaw LNG na rynki azjatyckie. Według Majewskiego przy rosnącym popycie, mniejszy stopień zapełnienia magazynów i nerwowość wynikająca z konieczności ich zapełnienia przed zimą powodują wzrost cen.

Ogrzewanie domu gazem

- Ciężko wyrokować, jakie będą ceny w drugim półroczu. Mamy jednak wiarygodne dane co do kontraktów terminowych nawet do pierwszego kwartału 2022 roku i spodziewamy się, że wysokie ceny się utrzymają - stwierdził Majewski. - Dopiero od drugiego kwartału 2022 r. widzimy w kontraktach terminowych pewien spadek cen gazu - dodał prezes PGNiG.

Zastrzegł też, że wpływ na zachowanie cen będzie miała pogoda zimą.

Sonda
Czy odczuwasz wzrost cen gazu?

Ceny gazu na europejskich giełdach sięgają obecnie 50 euro za MWh. W ubiegłym roku były wielokrotnie niższe, zawierając się w przedziale 5-15 euro.

Doganiamy zachód. Polacy będą zarabiać po 7000 zł!

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze