Emerytura Plus. Ile netto, na rękę? Kiedy wypłata pieniędzy?

i

Autor: fot. skyradar / Pixabay License Emerytura Plus. Ile netto, na rękę? Kiedy wypłata pieniędzy?

Doganiamy zachód. Polacy będą zarabiać po 7000 zł!

2021-09-03 12:51

Według prognoz wynagrodzeń w najbliższych latach możemy liczyć na wzrost płac w Polsce. Już w 2025 roku przeciętna płaca ma wynieść 7000 zł brutto! Przy dzisiejszym opodatkowaniu, na umowie o pracę to ok. 5000 zł netto (czyli "na rękę"). Dane wydają się dosyć optymistyczne, ale nie można zapominać przy tym o inflacji, która już teraz jest na wysokim poziomie. Jak jednak wyliczają eksperci, tempo wzrostu wynagrodzeń powinno prześcignąć inflację, więc statystyczny Polak faktycznie będzie mógł sobie pozwolić na więcej.

Średnie zarobki w Polsce mogą znacznie wzrosnąć, nawet do 7000 zł 

Nowe prognozy wynagrodzeń opublikowało Ministerstwo Finansów. Według wyliczeń analityków resortu, w najbliższych latach możemy spodziewać się, że będziemy zarabiać średnio o 6-7 procent więcej. W 2021 średnia krajowa według danych GUS wynosi niemal 6000 zł brutto, a w 2025 roku może wynieść nawet 7000 zł brutto (ok. 5000 zł "na rękę"). Nie można jednak zapominać o inflacji.

ZOBACZ: Wielkie podwyżki dla emerytów, pracowników i rodzin. Kto dostanie pieniądze?

Zarobki w wielkich giełdowych firmach. Rekordziści dostają 25,7 tys. zł miesięcznie

Do tego NIK podaje, że rząd zadłużył Polskę na 200 mld. Rządzący stosując "kreatywną księgowość" utracili kontrolę nad co czwartą złotówką. GUS wylicza, że inflacja wyniosła 5,4 proc. co jest najwyższym wynikiem od 20 lat. Co więcej, eksperci nie wykluczają, że wskaźnik jeszcze wzrośnie.

Wzrost wynagrodzeń szybszy od inflacji. Czy faktycznie będziemy zarabiać więcej?

Urszula Kryńska z PKO BP powiedziała dla "Rzeczpospolitej", że Polacy powinni w najbliższych latach faktycznie doświadczyć wzrostu siły nabywczej. Mimo pomniejszenia wzrostu przez inflację, statystyczny Polak odczuje, że ilość dóbr w jego koszyku zakupowym wzrosła. Ekspertka twierdzi, że inflacja będzie niższa od dynamiki wzrostu wynagrodzeń, więc siła nabywcza wzrośnie o ok. 3-4 proc. rocznie.

Pytanie jednak, na ile wymierne są dane dotyczące "statystycznych Polaków". Warto pamiętać, że w takiej statystyce brane są pod uwagę zarówno osoby, które zarabiają skrajnie wysokie kwoty, jak i skrajnie niskie. Jeśli więc jedna osoba zarabia obecną pensję minimalną (2800 zł brutto), a druga np. 10 tys. zł brutto, to według statystyki, średnio zarabiają 6400 zł brutto, co dla pracownika o niskich zarobkach jest kwotą niebotycznie wysoką.

Sonda
Jaki jest twój miesięczny dochód netto ("na rękę")?

Pod tym kątem bardziej więcej mówi nam mediana, czyli "wartość środkowa" na wykresie zarobków. Jednak GUS podaje medianę tylko raz na dwa lata. Ostatni raz dane były podawane w listopadzie 2019 roku i podawały dane o zarobkach z października 2018 roku. Wtedy też mediana wyniosła ok. 4000 zł brutto (ok. 2900 zł netto). Nowsze dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, w którym wzięło 118 767 osób. Mediana w badaniu wyniosła 5100 zł brutto (ok. 3700 zł netto). Zakładając, że dane OBW są równie wymierne co GUS, wzrost względem października 2018 roku jest znaczny. Czas pokaże, czy w 2025 roku możemy liczyć na równie optymistyczne dane.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze