Gaz drożeje. Gazprom potroił zyski. Naszym kosztem

2021-09-02 13:51
gaz gazociąg
Autor: fot. Unsplash, ilustracyjne

Rosyjski państwowy monopolista gazowy Gazprom w drugim kwartale zwiększył przychody dwukrotnie, a zyski trzykrotnie w porównaniu z ub. rokiem - podała spółka. Wyniki Gazpromu to efekt m.in. zwiększonego zapotrzebowania na surowiec, związanego z gospodarczym odbiciem oraz stosunkowo długą i mroźną zimą.

Ceny kontraktów terminowych na gaz ziemny na nowojorskiej giełdzie Nymex w ciągu ostatnich dwóch tygodni poszła w górę o 11,5 proc. Od początku roku gaz zdrożał o aż 69 proc. i jest najdroższy od 2018 r. Jeszcze gorzej jest w Europie.

"Tu ceny wzrosły od początku roku o ponad 116 proc., a benchmark ICIS TTF zamknął się 16 sierpnia na najwyższym w historii poziomie 47,86 euro za megawatogodzinę" - podaje CNBC.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Konsekwencje widzą już ci Polacy, którzy korzystają z gazu do gotowania, lub ogrzewania. Od sierpnia zatwierdzone przez URE stawki na gaz dla gospodarstw domowych w PGNiG wzrosła o 12,4 proc., choć już w kwietniu doświadczyli podwyżki o 6 proc.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Z drugiej strony powody do radości mają właściciele Gazpromu, z rosyjskim skarbem państwa na czele. Ten ma bezpośrednio ponad 38 proc. akcji, a pośrednio przez Rosneftgaz i Rosgazifikatsiya kolejne 12 proc.

Będą odszkodowania dla emerytów. Jak dostać wyrównanie za emerytury czerwcowe?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze