Gdańsk rewitalizuje centrum na spółkę z kapitałem prywatnym

2016-08-04 18:52
Gdańsk, Biskupia Górka
Autor: Wikimedia Commons

Władze stolicy Pomorza zdecydowały się na odważny ruch: wrażliwy społecznie proces rewitalizacji jednej ze śródmiejskich dzielnic zdecydowali się przeprowadzić w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Obecny obóz rządzący szczególnie patrzy na ręce magistratom i biznesmenom współpracujących przy projektach PPP. Mimo, że tak naprawdę szeroką ławą projekty z tej działki jeszcze nie ruszyły, w dużej mierze z powodu utrzymującej się niewielkiej znajomości tego mechanizmu po obu stronach, to obecnie rozpoczynanych projektów należy szukać ze świecą.

I tutaj zarząd miasta Gdańsk poszedł pod prąd, dodatkowo wchodząc na obszar wyjatkowo delikatny: rewitalizacja. W dzisiejszych czasach to temat bardzo modny i trudno znaleźć większe miasto, które nie prowadzi chociaż jednego większego projektu rewitalizacyjnego. Tylko że prowadzone są z własnych środków, przy wsparciu środków z budżetu centralnego czy funduszy unijnych. Gdańsk jest pionierem łączenia tej działki z partnerstwem prywatno-publicznym.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest spread i gdzie był najwyższy

Gdańsk liczy, że współpracując z prywatnym partnerem zrewitalizuje Dolne Miasto, leżace bezpośrednio w sąsiedztwie znanych w całej Polsce i turystycznie atrakcyjnych dzielnic Stare Miasto i Główne Miasto. Do zagospodarowania są grunty położone wokół dawnej XIX -wiecznej zajezdni tramwajowej, która od wielu stoi pusta i niszczeje.

Dolne Miasto zamieszkuje obecnie 6 000 osób. Zabudowa jest nie tylko zabytkowa, ale też zniszczona, a sama okolica nie cieszy się zbyt dobrą sławą. Mimo obecności instytucji kultury oraz dużego potencjału turystycznego i atrakcyjnej lokalizacji cała okolica jest zaniedbana, a zaniechania sięgają dekad, co też przyznaje samorząd.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze