Gdy masz PROBLEM z DŁUGAMI

2012-12-12 3:00

W czasach kryzysu nietrudno wpaść w spiralę długów. Dużo trudniej jest się z niej wydostać. O tym jak wyjść z pętli zadłużenia oraz jak odzyskać pożyczone pieniądze, mówi mec. JOANNA UŁASIUK, prawnik z Omega Kancelarie Prawne.

Czy zabiorą mi rentę?

Jestem rencistą. Parę lat temu zaciągnąłem pożyczkę, której teraz nie jestem w stanie spłacać. Firma windykacyjna uzyskała już tytuł egzekucyjny. Będą więc chyba ściągać dług z renty. Czy windykator może zabrać mi całą rentę? Czy wierzyciel może obciążyć spłacaniem długu mieszkającego ze mną pracującego syna? Jan (60 l.)

Ekspert: Zabiorą część renty

Windykacja wierzytelności poprzez zajęcie emerytury może być prowadzona tylko za pośrednictwem komornika sądowego. Egzekucja z renty lub emerytury prowadzona jest w oparciu o tytuł wykonawczy (art. 139 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS). Nie istnieją przepisy, które wskazywałyby, w jakiej procentowo wysokości komornik może egzekwować zadłużenie z emerytury. Jednakże przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS statuują kwotę emerytury lub renty wolną od potrąceń. Przepis art. 141 ust. 1 powołanej ustawy wskazuje, iż wolne od potrąceń są kwoty rent i emerytur w części odpowiadającej 50 proc. kwoty najniższej emerytury lub renty - zależnie od pobieranego świadczenia - przy potrącaniu należności stanowiących sumy egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Z jednoczesnym zastrzeżeniem, iż egzekwowane są łącznie także koszty postępowania egzekucyjnego. Z zajętej emerytury lub renty dłużnikowi powinna być wypłacana co najmniej kwota wolna od potrącenia, odpowiadająca 50 proc. najniższej emerytury lub renty. Windykacja zadłużenia może być prowadzona jedynie z majątku dłużnika. Tylko w wyjątkowych sytuacjach wierzyciel może domagać się spłaty od innych osób. Nie istnieje żadna możliwość, aby zarabiający syn odpowiadał za długi rodzica, w przypadku gdy nie był poręczycielem kredytu lub pożyczki ani też nie przejął na siebie zadłużenia.

Ciotka nie oddaje pieniędzy

Ponad dwa lata temu pożyczyłam ciotce kilka tysięcy złotych. Umowa była ustna, ale o pożyczce wie kilka osób. Termin zwrotu długu upłynął. Ciotka usprawiedliwia się chorobą. Nie wierzę jej. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze?

Agata (35 l.)

Ekspert: Umowa na piśmie

Przepis art. 720§2 k.c. stanowi, że umowa pożyczki, której wartość przekracza kwotę 500,00 zł, winna być sporządzona na piśmie pod rygorem ad probationem (do celów dowodowych). Niezachowanie powyższej formy rodzi konsekwencje w późniejszej windykacji pożyczki, bo przed sądem nie będzie można powoływać innych dowodów (np. świadków) na wykazanie faktu, iż została zawarta umowa (art. 74 k.c.). Wyjątek stanowi możliwość powoływania świadków, w sytuacji gdy posiada się pisemne potwierdzenie, iż pożyczka miała miejsce. Może nim być np. prośba o rozłożenie spłaty na raty. Świetnym dowodem będzie także uznanie zobowiązania. Dopiero w oparciu o dokument na piśmie możliwe będzie powoływanie innych dowodów, np. świadków. Przy dochodzeniu spłaty zadłużenia w pierwszej kolejności należałoby postarać się o uzyskanie pisemnego potwierdzenia zadłużenia przez dłużnika. W toku rozmów z dłużnikiem warto byłoby uzyskać pisemne uznanie zobowiązania, w którym dłużnik wskazywałby, jaką kwotę jest dłużny i jak będzie przebiegała spłata. W oparciu o wskazany dokument w dalszej kolejności konieczne będzie skierowanie do dłużnika wezwania do zapłaty. Należy w nim wskazać konkretny termin. Wezwanie winno zostać przesłane listem poleconym lub doręczone osobiści za pokwitowaniem. Należy pamiętać o pozostawieniu sobie kopii. Wobec bezskutecznego upływu ostatecznego terminu do zapłaty możliwe będzie wniesienie do sądu pozwu o zapłatę przeciwko dłużnikowi. Po uzyskaniu wyroku oraz jego uprawomocnieniu się wierzyciel winien uzyskać klauzulę wykonalności. Wyrok wraz z klauzulą wykonalności stanowią tytuł wykonawczy, który upoważnia do skierowania wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi i na drodze postępowania egzekucyjnego dochodzenia należnych wierzytelności.

Dyżur prawnika

Już jutro! W godz. 10-12 mec. Joanna Ułasiuk, prawnik Omega Kancelarie Prawne, odpowie na pytania Czytelników dotyczące problemu zadłużenia pod nr. telefonu: (22) 101 60 50

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze