Mecenas Roman Giertych

i

Autor: fot. PAP/Radek Pietruszka

Sprawa sądowa

Giertych żąda 1,5 miliarda złotych. Chodzi o bank i Czarneckiego

2023-04-11 16:41

Mecenas Roman Giertych opublikował w mediach społecznościowych informację o pozwaniu VeloBank S.A. oraz Skarb Państwa na kwotę półtora miliarda złotych! Były minister edukacji żąda kwoty półtora miliarda złotych oraz przeprosin. Pozew został złożony w imieniu Leszka Czarneckiego.

Roman Giertych zażądał półtora miliarda. Zapłacić będzie musiał m.in. Skarb Państwa

Jak czytamy we wpisie Romana Giertycha, w imieniu Leszka Czarneckiego (więcej o jego sprawie pisaliśmy tutaj) złożył pozew przeciwko VelBank S.A. i Skarbowi Państwa. Adwokat żąda nie tylko gigantycznego odszkodowania wysokości półtora miliarda złotych (dokładnie 1 456 702 025 zł), ale także przeprosin. Co więcej, jak czytamy w pozwie opłata sądowa stosunkowa wyniosła aż 200 600 zł. Pozew jest o "zapłatę oraz ochronę dóbr osobistych".

Roman Giertych wyjaśnił, że pozew ma związek z tzw. Planem Zdzisława, czyli przejęciem banku za złotówkę. Plan Zdzisława był odniesieniem do słów byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch., które wyciekły w trakcie afery taśmowej "Zdzisław ma plan".

Jak pisze Giertych, Marek Ch. miał żądać łapówki wysokości 10 mln euro, szantażując Leszka Czarneckiego "Planem Zdzisława". 

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz
Sonda
Jak oceniasz polityczną działalność Romana Giertycha?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze