Pracownik

i

Autor: Unsplash.com

Rynek pracy

Gigant motoryzacyjny rozpoczyna "dobrowolne zwolnienia". Pracownicy mogą dostać nawet 37 tys. euro odprawy

2024-09-10 13:15

Należąca do koncernu Renault, rumuńska Dacia rozpoczyna program "dobrowolnych odejść" pracowników. Zwolnienia rozpoczną się 1 października pracownicy, którzy zgłoszą się we wrześniu, otrzymają sowite odprawy w wysokości do 37 tys. euro. Firma nie podała, ile osób ma stracić pracę.

Dacia  rozpoczyna program dobrowolnych zwolnień 

W związku z „reorganizacją firmy” rumuńska Dacia (Renault) rozpoczyna program "dobrowolnych odejść" dla swoich pracowników.  Wysokość odpraw zależy od stażu pracy, a najwyższe mogą osiągnąć 185 tys. lejów rumuńskich (ok. 37 tys. euro)- pisze w portal Digi24.ro.

Według portalu profit.ro, który jako pierwszy poinformował o programie restrukturyzacji, nie określono docelowej liczby osób, które mają zostać zwolnione. Ostatni program zwolnień miał miejsce w 2022 r. Data realizacji programu dobrowolnych odejść to 1 października, a pracownicy mają zgłaszać się od 9 do 20 września.

Przyczyną konieczności zwolnień, jakie zamierza przeprowadzić Dacia to m.in. uruchomienie linii produkcyjnej modelu Dacia Jogger w Maroku. Oprócz tego zwolnienia mają dotknąć m.in. działy, które podlegają robotyzacji i automatyzacji i w związku z tym będą potrzebowały mniej personelu.

Jakie odprawy dla zwalnianych pracowników?

Najniższą stawkę – 22 tys. lejów (ok. 4,4 tys. euro) – otrzymają osoby ze stażem pracy do dwóch lat, dalej będzie ona rosnąć w zależności od liczby przepracowanych lat. Najwięcej dostaną ci, którzy są w firmie od ponad 16 lat – 185 tys. lejów, czyli równowartość ok. 37 tys. euro. Wyższe kwoty dostaną także pracownicy, u których stwierdzono chorobę zawodową lub wypadek przy pracy (210 tys. lejów, niezależnie od stażu pracy).

Rumuńska fabryka kończy produkcję Joggera

Produkcję Joggera zostanie przeniesiona do Tangeru w Maroku. Na jego miejsce ma wejść Dacia Bigster, jednak początkowo ilości produkowanych aut będą mniejsze. Do 2026 r. fabryce w Rumunii mają zostać przydzielone kolejne dwa modele.Profit.ro zauważa, powołując się na statystyki ACEA, że Rumunia ma jeden z najniższych wskaźników w UE, jeśli chodzi o liczbę samochodów przypadających na jednego pracownika w przemyśle motoryzacyjnym. Jednocześnie Rumunia jest wśród krajów o najwyższej liczbie pracowników w przemyśle motoryzacyjnym. 160 tys. zatrudnionych, co stanowi 14,5 proc. wszystkich osób zatrudnionych w produkcji, to trzecie miejsce w UE. Fabryka Dacii w Mioveni istnieje od 1968 r. W 1999 r. Dacia weszła w skład Grupy Renault.

QUIZ PRL. Cuda techniki PRL. Czy umiałbyś dziś skorzystać z tego sprzętu?
Pytanie 1 z 15
Na jakim sprzęcie wyświetliłbyś bajkę dziecku?
QUIZ PRL. Cuda techniki PRL. Czy umiałbyś dziś skorzystać z tego sprzętu?
FORUM EKONOMICZNE 2024 - Michał Rado

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze