Właścicieli telewizorów czeka drożyzna. Nowy rok to wyższy abonament radiowo-telewizyjny. Warto pamiętać, że abonament RTV nie jest wbrew powszechnej opinii opłatą za oglądanie telewizji. Obowiązek płacenia mają wszyscy, którzy używają (a więc w domyśle, posiadają) odbiornik umożliwiający natychmiastowy odbiór sygnału telewizyjnego lub radiowego. W tym roku, decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, stawki abonamentu RTV wzrosną po raz pierwszy od 4 lat. Ile zapłacimy za abonament RTV w 2021 roku?
Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2021 roku
- Opłata miesięczna:
Radio (abonament radiofoniczny): 7,50 zł
Telewizja (abonament telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny): 24,50 zł
- Opłata za dwa miesiące:
Radio: 14,60 zł
Telewizja: 47,50 zł
- Opłata za trzy miesiące:
Radio: 21,60 zł
Telewizja: 70,60 zł
- Opłata za sześć miesięcy:
Radio: 42,80 zł
Telewizja: 139,70 zł
- Opłata roczna:
Radio: 81,00 zł
Telewizja: 264,60 zł
Kup pensjonat lub sprzęt gastronomiczny za pół ceny! Przez lockdown biznesy sprzedawane za bezcen
- Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25. dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A. W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia jednostki Poczty Polskiej nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu - przypomina KRRiT.
Aż 79 proc. Polaków chce zniesienia obowiązkowej opłaty za korzystanie z radioodbiornika i telewizora! Zdecydowanie za likwidacją abonamentu opowiada się 61 proc. ankietowanych, a „raczej tak” słysząc o tym pomyśle odpowiada 18 proc. Za utrzymaniem abonamentu, z którego pieniądze zasilają konta TVP i Polskiego Radia, opowiada się tylko 7 proc. ankietowanych. Z kolei zdania na ten temat nie ma 14 proc. respondentów.