prąd

i

Autor: pexels Tarcza antyinflacyjna

Gigantyczna podwyżka cen prądu. Zapadła ostateczna decyzja

2021-12-17 14:40

Ceny prądu dramatycznie idą w górę. Od 2022 roku Polacy będą płacić dużo więcej za prąd. Zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. Rachunki za energię wzrosną średnio o 24 proc. Jak to przełoży się na rodzinne budżety? Rachunki za energię są dość skomplikowane. Jak je otrzymujemy, to głowimy się, co z czego wynika. Jedno jest pewne, od 1 stycznia 2022 roku rachunki za prąd będą wyższe niż dotychczas. Zobacz, o ile wzrosną ceny prądu. Zapadła decyzja Urzędu Regulacji Energetyki.

Podwyżki cen prądu 2022

Rachunki za prąd i gaz dla wielu osób są dość skomplikowane. Trudno dojść z nimi do ładu, co ile kosztuje i jak powstaje ostateczna kwota na rachunku. Ale jedno jest pewne, ostateczna suma na rachunku za energię niebawem będzie dużo wyższa niż w tym roku. Od 1 stycznia 2022 roku stawki taryf za energię wzrosną średnio o 37 proc. Taką decyzję podjął prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Co to oznacza w praktyce? Znaczy tyle, że odbiorcy w podstawowej dla gospodarstw domowych grupie G11, dla których sprzedawcą z urzędu są firmy Enea, Energa, PGE i Tauron, zapłacą za energię ok. 17 złotych netto miesięcznie więcej. Ale to nie koniec. Zatwierdzono także wzrost stawek dystrybucji dla gospodarstw domowych, który to wyniesie średnio 9 proc., co podniesie rachunek o kolejne od 3,70 zł do 4,50 zł netto miesięcznie.

Tańczące z promocjami 17.12

Ile zapłacimy za prąd w 2022?

Ostatecznie, od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo - czyli za sprzedaż i dystrybucję w grupie G11 – wyniesie 24 proc, czyli ok. 21 złotych netto miesięcznie. A przypominamy, że rachunki za prąd zwykle płacimy co dwa miesiące, zatem rachunki mogą być sporo wyższe. Na przykład: samotny emeryt dostaje rachunek na 80 zł, a będzie 99 zł, natomiast rodzina z 2 dzieci płaci 220 zł, a będzie 272 zł. Na poziom cen prądu wpływ mają: rosnące ceny węgla, wysokie koszty uprawnień do emisji CO2, pandemia, która rozregulowała światową gospodarkę i rynki surowców.

Sonda
Czy ceny gazu powinny być stałe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze