Pieniądze

i

Autor: Shutterstock Gigantyczna podwyżka mandatów. Za wykroczenia skarbowe możesz zapłacić nawet 14 tysięcy zł

Gigantyczna podwyżka mandatów. Nawet 14 tys. zł

2021-04-16 15:05

Gigantyczne kary za wykroczenia skarbowe! Takie wieści niesie portal Prawo.pl. Obecnie mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w maksymalnej wysokości 5-6 tys. zł. Po zmianie, za niewysłanie deklaracji podatkowej, nawet "zerowej", będzie trzeba zapłacić nawet 14 tys. zł. Zmiany w kodeksie karnym skarbowym znalazły się w nowelizacji przepisów o akcyzie.

Gigantyczne mandaty za wykroczenia skarbowe już niebawem. Za swój błąd związany z deklaracją podatkową możemy zapłacić nawet 14 tys. zł. Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Jest już podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Według Prawo.pl podatnikom trudniej będzie teraz uniknąć konieczności zapłaty podatku akcyzowego od samochodu sprowadzonego z zagranicy. Po zmianach nie będzie już też bezterminowych wiążących informacji akcyzowych. To jednak nie koniec. W nowelizacji akcyzy jest też zmiana przepisów Kodeksu karnego skarbowego.

ZOBACZ: Skarbówka będzie przesłuchiwać podatników przez internet!

Sonda
Czu uważasz, że kara w wysokości 14 tys. zł za wykroczenia skarbowe jest odpowiednia?

Gigantyczne mandaty za wykroczenie skarbowe

Wykroczenia skarbowe mogą nas słono kosztować. Serwis prawo.pl informuje, że po nowelizacji mandaty karne będą wyższe. Od 1 maja mandatem karnym można będzie nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Kara grzywny za wykroczenie skarbowe będzie mogła wynieść maksymalnie 14 tys. zł. – to dwa i pół razy więcej niż obecnie.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji wskazano, że proponuje się podniesienie wysokości górnej granicy kary grzywny orzekanej w postępowaniu mandatowym. Zdaniem rządu, jest to realizacja postulatów praktyki, która dostrzega konieczność objęcia tym postępowaniem szerszego zakresu czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenie skarbowe.

„Aktualna propozycja podwyższenia górnej granicy kary grzywny orzekanej w postępowaniu mandatowym jest uzasadniana właśnie chęcią stosowania wyższej kary bez konieczności występowania do sądu z aktem oskarżenia lub z wnioskiem o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności” - tłumaczy Bartosz Czerwiński, doradca podatkowy, adwokat w EY, cytowany przez Prawo.pl.

SPRAWDŹ: Skarbówka uderzy wysokimi mandatami w przedsiębiorców. Ich rzecznik interweniuje w Senacie

Najnowsze