Las

i

Autor: Pixabay

Olbrzymi mandat za parkowanie w lesie. Kwota powala na kolana

2021-03-26 11:16

Uwaga na możliwość dostania horrendalnie wysokiego mandatu za wjazd i parkowanie w niedozwolonym miejscu w lesie. Straż leśna ma prawo wręczyć bardzo wysoką grzywnę każdemu kto zostawi swoje auto w nieodpowiednim i niewyznaczonym do tego celu miejscu na terenie lasów państwowych. Kwota jest wręcz zawrotna, bo za takie przewinienie można otrzymać nawet 5 tysięcy zł kary.

Należy pamiętać, że w lasach panują pewne zasady i nieznajomość nie zwalnia z ich przestrzegania i odpowiedzialności. Każdy kto wybrał się na spacer, czy na grzyby powinien pamiętać, że za nie przestrzeganie przepisów w lasach państwowych może grozić naprawdę dotkliwa kara. Według obowiązujących w tym momencie przepisów na teren lasu nie można wjeżdżać pojazdami silnikowymi. Chodzi tu nie tylko o samochody, ale także o motocykle i quady. Wyjątkiem są oczywiście wszystkie drogi oznaczone jako publiczne, które przebiegają przez tereny leśne. 

Czytaj też: Niedziela handlowa 28 marca. Gdzie zrobimy zakupy? Które sklepy będą otwarte?

Dodatkowo trzeba pamiętać, że drogi leśne funkcjonują na zasadzie dróg zakładowych i służyć powinny jedynie do celów prowadzenia gospodarki leśnej. Mogą z nich korzystać jedynie leśnicy, myśliwi, strażacy, właściciele lasów prywatnych, a także osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Za parkowanie w lesie w niedozwolonym miejscu grozi 5 tys. zł kary

Nawet jeżeli znajdziemy "legalny" dojazd w interesujące nas miejsce w lesie to i tak może spotkać nas nieprzyjemność, w postaci wysokiej grzywny, jeżeli pozostawimy pojazd w nieodpowiednim miejscu. Na terenie lasów państwowych pojazdy mechaniczne mogą być pozostawiane jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Zazwyczaj są one oznakowane tablicą informacyjną z napisem "Parking leśny". Wykaz parkingów leśnych można również sprawdzić na stronie lasów państwowych www.czaswlas.pl.

Zobacz również: Paszporty szczepionkowe. Kiedy będą obowiązywały? Unia przyspiesza procedury

Mandat za nieprzestrzeganie przepisów w lesie, mogą wręczyć strażnicy leśni, a także pracownicy służby leśnej. Zazwyczaj są to grzywny w wysokości od 20 do 500 zł, jednak zdarzają się przypadki kiedy kwota jest dużo wyższa. Staje się tak w momencie, gdy kierowca zignoruje wezwanie, które znajdzie za wycieraczką. Wtedy kwota rośnie nawet dziesięciokrotnie. Co w przypadku najwyższej wysokości mandatu może dać nawet 5 tysięcy zł

Leśnicy od kilku lat zakładają w lasach kamery, dlatego nawet w przypadku, gdy nie dostaliśmy pisemnego wezwania, które umieszczono za wycieraczką i tak może nas spotkać kara. Powodem, dla którego strażnicy leśni wystawiają wysokie mandaty kierowcom nieprzestrzegającym przepisów jest fakt wysokiego zagrożenia pożarowego spowodowanego pozostawionymi w nieodpowiednim miejscu pojazdami mechanicznym. Trzeba bowiem pamiętać, że w samochodach montowane są katalizatory, a także filtry cząstek stałych, które nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą spowodować zapłon wysuszonej ściółki. 

Sonda
Czy kwota 5 tys. zł za parkowanie w niedozwolonym miejscu w lesie jest odpowiednia?
Sedno Sprawy - Waldemar Kraska
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze