Miliardowe odszkodowanie dla mężczyzny, któremu... urosły piersi!

2019-10-09 19:52 mos
dolary
Autor: -

Amerykańska firma Johnson & Johnson musi wypłacić gigantyczne odszkodowanie mężczyźnie, któremu po zażyciu środków psychotropowych...urosły piersi. Ława przysięgłych w Filadelfii zasądziła 8 miliardów dolarów zadośćuczynienia. Jak do tego doszło?

Pochodzący ze stanu Maryland Nicholas Murray w wieku 10 lat został zdiagnozowany przez psychologa. Ten wykrył u niego zaburzenia ze spektrum autyzmu i przepisał lek Risperdal, stosowany w leczeniu schizofrenii i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Okazało się, że lek ten ma efekt uboczny, którym miało być powiększenie u chorego tkanki gruczołu mlekowego.

ZOBACZ TEŻ: Poradnik OSE dla dyrektorów szkół i nauczycieli

Mężczyźnie zaczęły rosnąć piersi, a badania wykazały ginekomastię. Już w 2015 roku ława przysięgłych wydała pierwszy wyrok w tej sprawie, zobowiązując firmę Johnson&Johnson do wypłaty odszkodowania w wysokości 1,75 mln dolarów. Sąd stwierdził, że pozwani zaniedbali informowanie pacjentów o skutkach ubocznych związanych z zażywaniem leku i nie publikowali odpowiednich ostrzeżeń. Johnson&Johnson nie zgodziło się z tym wyrokiem. Sąd apelacyjny utrzymał werdykt w lutym 2018 roku, ale zdecydował się na obniżenie tej kwoty do 680 tysięcy dolarów.

26-letni obecnie powód złożył jednak apelację i na podstawie nowego wyroku otrzyma osiem miliardów dolarów, czyli ponad 31 mld zł.

Koncern Johnson&Johnson nie zgadza się z rozstrzygnięciem sądu twierdząc, że odszkodowanie jest "rażąco nieadekwatne w porównaniu do pierwszego odszkodowania w tej sprawie, a firma jest pewna, że decyzja zostanie unieważniona". Przedstawiciele firmy oświadczyli, że odwołają się od tej decyzji, dodając, że ławnicy nie otrzymali dowodów świadczących o korzyściach związanych z zażywaniem Risperdalu. 

SPRAWDŹ TAKŻE: Dziesiąty Mi Store w Polsce wkrótce zostanie otwarty! [ZDJĘCIA]

Najnowsze