Jarosław Kaczyński z ochroną

i

Autor: SUPER EXPRESS

Gigantyczne pieniądze na ochronę prezesa PiS. Kaczyński kosztuje miliony złotych

2021-04-07 13:43

W kryzysowym i pandemicznym roku Prawo i Sprawiedliwość wzbogaciło się o astronomiczną kwotę. Do kasy partii w 2020 r. wpłynęło ponad 75 mln zł - ustaliła "Polityka". Redakcja prześwietliła finanse partii zarządzanej przez Jarosława Kaczyńskiego. Wiadomo, ile formacja rządząca wydaje na ochronę prezesa PiS i ile kosztuje miesięczny czynsz w centrali partii na Nowogrodzkiej.

  • Do kasy partii w 2020 r. wpłynęło ponad 75 mln zł.

  • Co miesiąc PiS wydaje na ochronę Jarosława Kaczyńskiego 150 tys. zł.

  • Kaczyński co roku płaci setki tysięcy złotych na rzecz fundacji o. Tadeusza Rydzyka

  • Na gadżety partyjne PiS wydał w ubiegłym roku 145 tys. zł, a na maseczki bawełniane: 38 tys. zł

Finanse PiS pod lupą

Do Krajowego Biura Wyborczego dotarły raporty finansowe partii politycznych. Budżet Prawa i Sprawiedliwości prześwietliła redakcja "Polityki". Z ich ustaleń wynika, że w ubiegłym roku partia rządząca wzbogaciła się o  75 mln 794 tys. zł. Co składa się na tak ogromną sumę? W połowie (37 mln 173 tys. zł) to nasze podatki, a konkretnie zwrot kosztów kampanii parlamentarnej i do PE z 2019 r., a także coroczna subwencja w wysokości 22 mln 260 tys. Zdecydowanie mniej PiS otrzymuje ze składek członkowskich - tutaj kasa formacji rządzącej urosła o 4 mln 332 tys. zł.

Dla porównania, w 2018 roku Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 18,5 mln zł z subwencji i niewiele ponad milion od osób fizycznych. Składki członków to 579 tys. zł, a darowizny wyniosły 464 tys. zł.

Totalny lockdown na majówkę! Minister zdrowia wygadał się

Przedłużenie obostrzeń i powrót do szkół? Konferencja Adama Niedzielskiego
Sonda
Czy prezes powinien mieć ochronę PiS finansowaną z podatków Polaków?

Na co PiS wydaje miliony?

Jak wygląda wydatkowane tych wszystkich wpływów do partyjnego skarbca? Same wynagrodzenia wypłacane przez partię pracownikom pochłonęły 4 mln 594 tys. zł - analizuje polityka.pl.

Lwią część wydatków pokrywa koszt osobistej ochrony prezesa PiS. Bezpieczeństwo Jarosław Kaczyńskiego co miesiąc kosztuje partię 150 tys. złotych! W skali 2020 roku łącznie na ten cel wydano 1 mln 650 tys. zł. Jak podkreśla tygodnik, pieniądze na ochroniarzy prezesa PiS pobierane są z subwencji, czyli środków, które partie otrzymują z budżetu państwa. Innymi słowy, to nie członkowie partii rządzącej finansują ochronę swojego prezesa, ale wszyscy podatnicy w Polsce.

Co ciekawe, Kaczyńskiemu, który w ubiegłym roku został wicepremierem, przysługuje z urzędu ochrona Służby Ochrony Państwa (SOP). - Jednak funkcjonariusze nadal nie są dopuszczani do Kaczyńskiego, czyli nie zaliczają się do jego osobistej ochrony, bo tę wciąż sprawuje Grom Group. (...) Pracownicy Grom Group jeżdżą również z wicepremierem do biura na Nowogrodzką i do Sejmu. PiS wykorzystuje za to SOP do ochrony miejsc, gdzie Kaczyński przebywa, czyli domu na Żoliborzu oraz siedziby partii - czytamy na polityka.pl.

Spory czynsz na Nowogrodzkiej

Słynna siedziba PiS w centrum Warszawy jest uznawana za nieformalny ośrodek władzy politycznej w kraju. Łącznie za najem biur partyjnych, także w innych regionach, partia zapłaciła w 2020 r. 409 tys. zł. Najwięcej za Nowogrodzką - od sierpnia minionego roku to 48 tys. zł miesięcznie.

Źródło: "Polityka"

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze