Sejm

i

Autor: Sejm

Gigantyczne podwyżki dla polityków

2020-11-17 16:59

Szykuje się wielka reforma w ministerstwach i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podsekretarze stanu mają stracić stanowiska. Ale raczej nie mają powodów do płaczu, bo natychmiast pojawią się w jednostkach służby cywilnej, gdzie mogą liczyć na większe zarobki niż dotychczas.

Nadciąga kryzys gospodarczy i rząd zapowiada cięcia w swoich szeregach. Jednak wszystko wskazuje na to, że to tylko pozory. Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej" podsekretarze stanu wielu ministerstw mają stracić swoje posady. Ich stanowiska mają zostać zlikwidowane. Szacuje się, że kadrowa rewolucja dotyczy kilkudziesięciu osób, które pracują w 16 ministerstwach i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Czy faktycznie mają się czego obawiać?

Oczywiście jak to w życiu jest, osoby zaangażowane politycznie o utratę pracy raczej nie mają co się bać. To, że będą musiały odejść z danych resortów, nie oznacza wcale, że będą musiały szukać pracy na wolnym rynku. Okazuje się bowiem, że mają przejść do jednostek służby cywilnej i....otrzymywać wyższe niż do tej pory wynagrodzenie za pracę. Jak to możliwe? A no właśnie tak:

Super Raport 17.11 (Goście: Marcin Horała - wiceminister infrastruktury, PiS; Bogdan Zdrojewski - Senator, PO oraz mecenas Michał Wawrykiewicz)

Jak wyliczył dziennik, obecnie podsekretarzowi stanu przysługuje pensja zasadnicza (7,9 tys. zł brutto), dodatek funkcyjny (2150 zł brutto), a także dodatek za wysługę lat, który po 20 lat pracy może maksymalnie wynieść ok. 1,6 tys. zł brutto. Łącznie dostaje on 11,6 tys. zł brutto miesięcznie. Tymczasem przechodząc do korpusu służby cywilnej, dotychczasowi ministerialni podsekretarze będą mogli liczyć nie tylko na dużo wyższe pensje – będą dostawać również trzynastkę, a także nagrody. Dla porównania średnie wynagrodzenie dyrektora w ministerstwie (który będzie niższy rangą od podsekretarza) to ponad 17 tys. zł brutto.

Projekt ustawy, która przewiduje taką kadrową rotację, ma trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze