Gigantyczne podwyżki dla posłów i senatorów. Nawet 2 tys. zł więcej

2021-07-15 8:48
Sejm RP
Autor: Bartosz Ostrowski

Politycy dogadali się ponad podziałami w sprawie ryczałtu na działalność biur poselskich, senatorskich i poselsko-senatorskich. "O 2 tys. zł więcej otrzymają od 1 lipca posłowie i senatorowie na prowadzenie swoich biur" - informuje "Rzeczpospolita". Jest to rekordowa podwyżka, gdyż w poprzednich latach wzrost kwoty na biura wynosił maksymalnie 1 tys. zł.

Na mocy ponadpolitycznego porozumienia posłowie i senatorowie dostaną rekordowe środki na swoje biura - pisze "Rzeczpospolita". Od 1 lipca br. miesięczny ryczałt na działalność biur poselskich wynosi 17,2 tys. zł. To o 2 tys. zł więcej niż dotychczas. Z ustaleń „Rz" wynika, że marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek z PiS i Senatu Tomasz Grodzki z KO w tej sprawie doszli do porozumienia. Dziennik zwraca uwagę, że to rekordowo wysoka podwyżka poselskiego i senatorskiego ryczałtu na prowadzenie biur.

Do stycznia 2011 r. ryczałt wynosił 11,15 tys. zł, po czym wzrósł o 500 zł. "Kolejną taką podwyżkę, do poziomu 12,15 tys. zł posłowie i senatorowie dostali półtora roku później. Na kolejne zwiększenie ryczałtu musieli czekać aż cztery lata do maja 2016 r., gdy zwiększył się o 1050 zł do 13,2 tys. zł. W styczniu 2017 r. wzrósł o 1 tys. zł do 14,2 tys. zł, a w styczniu 2020 r. znów o 1 tys. do 15,2 tys. zł", czytamy.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Dyskusja w tej sprawie trwa od lat i dotyczy przede wszystkim kosztów utrzymania pracowników, zwłaszcza że płaca minimalna w Polsce wzrosła.

– Kilka dni temu otrzymaliśmy informację z kancelarii o zarządzeniu podwyższającym ryczałt – mówi „Rzeczpospolitej” senator Krzysztof Słoń z PiS, wiceszef Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Jednak nie wszyscy zareagowali tak spokojnie. Poseł Tomasz Głogowski z Koalicji Obywatelskiej, który jest członkiem analogicznej komisji sejmowej, powiedział, że „czas pandemii nie wydaje się być najbardziej fortunnym momentem. Choć, jak pokazuje doświadczenie, tego typu decyzje zawsze spotykają się z negatywnym odbiorem”.

Sonda
Czy posłowie i senatorowie powinni dostać podwyżki na swoje biura?

Poprzednia próba zmian w finansach polskich posłów i senatorów spotkała się z ogromnym sprzeciwem społecznym i mimo wielkiego porozumienia polityków w tym jednym temacie – podwyżki uposażenia posłów i senatorów w ubiegłym rok nie weszły w życie.

Wielki dodatek do emerytur! Kilkaset złotych dla wybranych emerytów

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze