Sejm RP

i

Autor: Bartosz Ostrowski

Gigantyczne podwyżki dla posłów i senatorów. Nawet 2 tys. zł więcej

2021-07-15 8:48

Politycy dogadali się ponad podziałami w sprawie ryczałtu na działalność biur poselskich, senatorskich i poselsko-senatorskich. "O 2 tys. zł więcej otrzymają od 1 lipca posłowie i senatorowie na prowadzenie swoich biur" - informuje "Rzeczpospolita". Jest to rekordowa podwyżka, gdyż w poprzednich latach wzrost kwoty na biura wynosił maksymalnie 1 tys. zł.

Na mocy ponadpolitycznego porozumienia posłowie i senatorowie dostaną rekordowe środki na swoje biura - pisze "Rzeczpospolita". Od 1 lipca br. miesięczny ryczałt na działalność biur poselskich wynosi 17,2 tys. zł. To o 2 tys. zł więcej niż dotychczas. Z ustaleń „Rz" wynika, że marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek z PiS i Senatu Tomasz Grodzki z KO w tej sprawie doszli do porozumienia. Dziennik zwraca uwagę, że to rekordowo wysoka podwyżka poselskiego i senatorskiego ryczałtu na prowadzenie biur.

Do stycznia 2011 r. ryczałt wynosił 11,15 tys. zł, po czym wzrósł o 500 zł. "Kolejną taką podwyżkę, do poziomu 12,15 tys. zł posłowie i senatorowie dostali półtora roku później. Na kolejne zwiększenie ryczałtu musieli czekać aż cztery lata do maja 2016 r., gdy zwiększył się o 1050 zł do 13,2 tys. zł. W styczniu 2017 r. wzrósł o 1 tys. zł do 14,2 tys. zł, a w styczniu 2020 r. znów o 1 tys. do 15,2 tys. zł", czytamy.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Dyskusja w tej sprawie trwa od lat i dotyczy przede wszystkim kosztów utrzymania pracowników, zwłaszcza że płaca minimalna w Polsce wzrosła.

– Kilka dni temu otrzymaliśmy informację z kancelarii o zarządzeniu podwyższającym ryczałt – mówi „Rzeczpospolitej” senator Krzysztof Słoń z PiS, wiceszef Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Jednak nie wszyscy zareagowali tak spokojnie. Poseł Tomasz Głogowski z Koalicji Obywatelskiej, który jest członkiem analogicznej komisji sejmowej, powiedział, że „czas pandemii nie wydaje się być najbardziej fortunnym momentem. Choć, jak pokazuje doświadczenie, tego typu decyzje zawsze spotykają się z negatywnym odbiorem”.

Sonda
Czy posłowie i senatorowie powinni dostać podwyżki na swoje biura?

Poprzednia próba zmian w finansach polskich posłów i senatorów spotkała się z ogromnym sprzeciwem społecznym i mimo wielkiego porozumienia polityków w tym jednym temacie – podwyżki uposażenia posłów i senatorów w ubiegłym rok nie weszły w życie.

Wielki dodatek do emerytur! Kilkaset złotych dla wybranych emerytów

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze