Gigantycznie pieniądze. Jakie zarobki mają księża?

2020-08-12 0:08
Opole Lubelskie: Ksiądz Tomasz WYKORZYSTYWAŁ dzieci? Bulwersujący SKANDAL
Autor: pixabay.com/Senlay

Ile warte jest "Bóg zapłać"? Czy rzeczywiście "kto ma księdza w rodzie, tego bieda nie bodzie"? Zarobki księży to kontrowersyjny temat, wokół którego narosło wiele mitów. Ile faktycznie zarabiają duchowni?

Wynagrodzenia księży, to temat, który budzi mnóstwo emocji. Sprawie nie pomaga to, że kościelne pieniądze są, w dużej mierze owiane tajemnicą. Do wyświęconych portfeli zajrzała "Gazeta Pomorska", która przedstawiła prawdopodobną listę wynagrodzeń. Jak się ukazuje, zasobność księdza uzależniona jest od jego stopnia oraz wielkości miejscowości, w której sprawuje posługę.

Na jaką miesięczną pensje mogą liczyć księża?

"Są 44 diecezje w Polsce: 41 naszego obrządku łacińskiego, 2 grekokatolickiego i 1 Ordynariat Polowy. Ogółem jest 31 tys. księży, więc to jest naprawdę bardzo zróżnicowane. To nie jest tak, że otrzymujesz jedną pensję i jest to rozwiązane. Nie, jest to zależne od terenu, czy jest bardziej pobożny, czy mniej pobożny, ile ludzie dają na mszę świętą, ile masz godzin w szkole, czy może masz dodatkowe funkcje jakiegoś kapelaństwa – wyjaśnił ksiądz Piotr Śliżewski w programie "7 metrów pod ziemią".

ZOBACZ TEŻ: Koniec EMERYTUR DLA KSIĘŻY! Mocny cios dla Kościoła! Polacy powiedzieli DOŚĆ

Według "Gazety Pomorskiej" wynagrodzenia kształtują się tak:

  • Początkujący wikary w małym miasteczku/wsi w woj. mazowieckim - 800 zł
  • Wikary w Warszawie - 3700 zł pensji
  • Starszy Wikary w podobnej lokalizacji - 1400 zł
  • Metropolita warszawski - 2000 zł
  • Kapelan więzienny - 2200 zł
  • Proboszcz w miejskiej parafii - 2400 zł
  • Proboszcz-dziekan w archidiecezji warszawskiej - 10 tys. zł.

Większość pieniędzy trafia do kościoła z datków od wiernych (80 proc. w każdej parafii). Ofiary przeznaczane są na potrzeby kościoła, nie na pensje. Księża rozliczają podatki, które przeznaczane są na rzecz diecezji, fundusz wspierania księży emerytów i chorych kapłanów, na misje i seminaria duchowne, spłatę kosztów swojego kształcenia w seminarium i cele charytatywne oraz ZUS. Podatek jest zryczałtowany i ustala go urząd skarbowy w oparciu o wielkość parafii. Jak pisze "Gazeta Pomorska", co drugi ksiądz dorabia jako katecheta.

Okradł kościół w Olsztynie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze