Dalsze decyzje RPP uzależnione od rządu
Dalej prezes polskiego banku centralnego odniósł się do sytuacji gospodarczej. Jak mówił Glapiński, prowadzimy konsekwentną politykę, mimo nie jednomyślności w RPP. -W tym momencie wynosi około 4 proc. Ostatni odczyt to było 6,2 proc. Co do przesłanek nic się nie zmieniło, prognozy pokazują, że inflacja będzie spadać. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym kwartale wróci do celu inflacyjnego do 2,5 proc +/-1 proc., i to jest wielki sukces zarowno NBP, Polaków i naszych analityków. To, nieprzyjemna wiadomosć dla krytyków naszych działań - mówił prezes NBP.
Jak dodał, to nie znacza że osiadamy na laurach, wysoka niepewność inflacja może wzrosnąć pod wpływem czynników fiskalnych i regulacyjnych (ceny prądu, gazu i ciepła) oraz VAT na żywność. W II połowie roku w szczególności, kształtowanie się inflacji jest obarczone bardzo wysoką niepewnością - podkreślał Glapiński.
"To dla nas duże wyzwanie, ponieważ naszym celem jest trwałe osiągnięcie celu inflacyjnego. Gdyby utrzymanie VAT i tarcze na ceny elektryczności i gazu, inflacja i tak trochę wzrośnie z tytułu bazy może to być koło 4 proc. - twierdzi prezes NBP i dodaje ze gdyby rząd zdjął wszystkie tarcze oraz 5 proc. VAT wrócił do poprzedniego poziomu wtedy inflacja skoczy do ok. 8 proc. Rząd prawdopodobnie zachowa tarcze, ale w ograniczonym zakresie" - prognozuje prezes NBP.
- Mamy niski wzrost gospodarczy, ale jednak dodatni - mówił. - Ta niska koniunktura oczywiście działa deflacyjnie. Gdyby wzrost gospodarczy silnie przyśpieszył, czego nie zakładamy, to też inflacja mogłaby być wyższa, ale tego nie zakładamy. Oczekiwania inflacyjne mocno spadły - wyliczał przewodniczący RPP.
Podczas konferencji prasowej wskazał, że "istotny wzrost dochodów realnych Polaków nie przełożył się na wzrost popytu. Polacy zwiększyli oszczędności".
Jak zaznaczył, "Zaryzykowałbym taką tezę. Ja nie widzę jakichś perspektyw, żeby większość powstała za obniżką stóp procentowych, jeśli wszystkie dane będą się rozwijać tak jak przewidujemy do końca roku. Mogą się pojawić głosy w radzie za obniżkami, ale nie przewiduję, żeby to była większość" - powiedział na czwartkowej 8.02) konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego.
Glapiński: kurs złotego niezwykle mocny
Odnosząc się do kursu złotego, Glapiński podkreślił, że umocnienie złotego było szybkie. "Kurs złotego jest niezwykle mocny. Szybko bardzo ten wzrost nastąpił. Co ma pewne negatywne też skutki dla gospodarki Utrudnia życie importerom i nie ma zysku NBP. Mamy ten problem ujemnego kapitału" - mówił prezes NBP. Jak dodał, mocny kurs złotego sprzyja w walce z inflacją.