Wstępny szacunek PKB w trzecim kwartale

i

Autor: Shutterstock

Oto co rozpędza polską gospodarkę

2018-05-15 19:05

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w pierwszych trzech miesiącach 2018 r. o 5,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. Wynik jest znacznie lepszy niż oczekiwania ekonomistów ankietowanych przez PAP. Prognozowali oni wzrost na poziomie 4,8 proc. Ekspert Konfederacji Lewiatan tłumaczy co przyczyniło się do tak dobrego wyniku.

Motorem napędowym wzrostu gospodarczego pozostaje konsumpcja prywatna, która mogła być wyższa o ponad 5 proc. Wskazuje na to bardzo wysoka sprzedaż detaliczna, która w marcu, ze względu na Święta Wielkanocne, była najwyższa w tym roku – komentuje Zbigniew Maciąg, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Sprawdź także: Morawiecki o PKB: Polska jest liderem wzrostu gospodarczego

Jak dodaje: „Od początku roku wśród gospodarstw domowych utrzymuje się bardzo wysoka skłonność do konsumpcji. Potwierdzają to wskaźniki ufności konsumenckiej, które osiągnęły historyczne wielkości. Wszystko wskazuje na to, że i w kolejnych miesiącach Polacy będą szturmowali sklepy. Z danych GUS wynika, że bardzo dobrze oceniają swoją sytuację finansową w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Pozytywnie oceniają też kondycję gospodarki i wierzą, że w najbliższych miesiącach będzie się jeszcze poprawiała. Konsumpcja prywatna będzie więc i w kolejnych miesiącach mocno wspierała wzrost gospodarczy".

Czytaj też: Polacy się bogacą i gonią południe Europy

Zdaniem Zbigniewa Maciąga, w pierwszym kwartale br. pozytywnie na wzrost PKB oddziaływały inwestycje, które zapewne nieco przyspieszyły. Nieco gorzej wyglądała sytuacja w handlu zagranicznym, gdzie obserwujemy lekkie ochłodzenie. Spada dynamika eksportu do Niemiec, naszego najważniejszego partnera handlowego. Po dwóch miesiącach 2018 r. eksport był wyższy o 5,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, po trzech miesiącach dynamika spadła do 4,7 proc.

Zobacz również: Szokujące dane GUS! Ile naprawdę zarabiają Polacy?

Ekspert prognozuje, że w kolejnych kwartałach nasza gospodarka będzie się rozwijała w dobrym tempie, chociaż wzrost PKB nie osiągnie już 5 proc. Największym zagrożeniem może być dekoniunktura w strefie euro, a szczególnie u naszego zachodniego sąsiada. Jeżeli zamówienia eksportowe w Niemczech spadną to automatycznie odbije się to na wielkości naszego eksportu. Wyższy import przy słabszym eksporcie spowoduje ujemny wkład eksportu netto do PKB. A to oznacza spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego.

Pełne dane o PKB w I kwartale 2018 roku GUS poda 30 maja.

 

Źródło: GUS, Konfederacja Lewiatan

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze