KOBIETA, pieniądze, mężczyzna, kasa, banknoty, portfel, bogactwo

i

Autor: VOISIN/PHANIE

Polacy się bogacą i gonią południe Europy

2018-05-07 14:30

Komisja Europejska zdecydowała, że ograniczy fundusze strukturalne o 5 proc., ale przy okazji pojawił się pomysł, by większą część z tych środków została przeznaczona na kraje południowej Europy kosztem m.in. Polski. Było to nie lada zaskoczeniem, jednak według najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego okazuje się, że pomysł KE był jak najbardziej zasadny.

Europa Środkowa, zgodnie z sugestiami Brukseli, w latach 2021-2027 ma otrzymać mniej unijnych pieniędzy. Te trafić mają do kieszeni krajów takich jak Włochy, Portugalia czy Hiszpania. Polacy mogli się oburzyć, gdyż południe Europy kojarzy nam się z dostatnim życiem, ale według danych MFW, poziom życia w Polsce już dawno jest wyższy niż w Grecji, a wkrótce może być taki sam, lub nawet wyższy niż w Portugalii.

Widać to chociażby po wzroście Produktu Krajowego Brutto. W 2014 roku PKB na mieszkańca wynosił w Polsce 14,1 tys. dolarów. W tym samym czasie w Portugalii było 22,6 tys. dolarów, a w Grecji aż 26,1 tys. dolarów. Ale w 2017 roku dochód Polaków był już wyższy niż Greków. PKB w naszym kraju wynosiło 29,2 tys. dolarów na mieszkańca, zaś w Grecji 27,7 tys. dolarów. Choć w porównaniu do 2014 roku Portugalia też się bogaciła, to różnica między naszymi krajami była już minimalna – portugalskie PKB wyniosło 30,2 tys. dolarów.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Polacy wydali na majówkę od 500 do 4 tys. zł. Na co przeznaczyli taką gotówkę?

Pomyślne dla Polski są też prognozy opublikowane w zeszłym tygodniu przez Komisję Europejską. Przewidują one wzrost polskiej gospodarki o 4,3 proc. w 2018 roku i o 3,7 proc. w 2019 roku. Analogicznie w Portugalii wyniesie on 2,3 i 2 proc., co oznacza, że wkrótce i ten południowy europejski kraj Polska zostawi w tyle.

Chociaż na razie nie możemy liczyć na to, że nasza gospodarka prześcignie Włoską, ale biorąc pod uwagę, że przewidywany wzrost we Włoszech wynosi 1,5 i 1,2 proc. w 2018 i 2019 roku, oznacza, że powoli zaczniemy gonić i ten kraj. Niestety, perspektywa zrównania się z włoskim PKB na mieszkańca, który w 2017 roku wyniósł 37,9 tys. dolarów na mieszkańca, jest perspektywą wieloletnią. Nie ma też szans, byśmy dorównali Hiszpanom. Ich dochód w 2017 roku wyniósł 38,1 tys. dolarów na mieszkańca. Tempo wzrostu jest tam niesamowite, bowiem jeszcze w 2014 roku, hiszpańskie PKB per capita wynosiło 27 tys. dolarów. Z południowych krajów dochód w Hiszpanii rośnie najszybciej, a prognozy Komisji Europejskiej na następne lata to potwierdzają. Według nich hiszpańska gospodarka odnotuje wzrost o 2,9 proc. w 2018 roku i 2,4 proc. w 2019 roku.

ZOBACZ TEŻ: Rząd kupi śmigłowce bez przetargu? Chodzi o amerykańskie Black Hawki z Mielca

Nasz pościg za południem Europy odnotowała „Rzeczpospolita". Gdy nastąpił zmierzch PRL-u, poziom życia przeciętnego Polaka stanowił tylko 29 proc. poziomu życia Portugalczyka, i zaledwie 10,6 proc. Włocha. Kiedy dołączyliśmy do europejskiej wspólnoty, poziom życia w Polsce był już znacząco wyższy – stanowił 62,3 proc. portugalskiego i 45,6 proc. włoskiego. W zeszłym roku dochód na mieszkańca w Polsce wyniósł aż 96,7 proc. PKB w Portugalii i 77 proc. PKB we Włoszech.

Niestety, chociaż gonimy południe, to do naszych zachodnich sąsiadów nie mamy co się równać. PKB na mieszkańca w Niemczech wyniosło 50,2 tys. dolarów w 2017 roku. W Irlandii, do której wyemigrowało wielu Polaków, PKB per capita w zeszłym roku wynosiło 72,6 tys. dolarów. To ponad dwa razy więcej niż w Polsce.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze