Kolekcja Grażyny Kulczyk na sprzedaż
Kolekcja niemal 200 obrazów, grafik, rzeźb, zdjęć i instalacji zgromadzonych przez Grażynę Kulczyk trafi na aukcję w DESA Unicum. Pośród nich są prace uznanych twórców sztuki współczesnej oraz dzieła przedstawicieli młodego pokolenia. Do 20.10 można je oglądać na wystawie domu aukcyjnego. To prace słynnych twórców sztuki współczesnej - między innymi Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego czy Jerzego Nowosielskiego oraz polskich i zagranicznych artystów młodszych pokoleń. Prace podzielone zostały na pięć katalogów. Przedstawiciele domu aukcyjnego podkreślają, że jest to "najważniejsze i bezprecedensowe wydarzenie tej klasy w historii polskiego rynku sztuki, ale też regionu". Wystawione zostaną prace od lat niedostępne na rynku. Estymacje niektórych dzieł wahają się od miliona do dwóch milionów złotych. "Wśród blisko 200 dzieł z kolekcji Kulczyk będą m.in.:
- obrazy Wojciecha Fangora: "SU 2" (szacunkowa wartość 1,5-2,3 mln zł) oraz "Two rainbows" (0,9-1,3 mln zł)
- obrazy Tadeusza Kantora: "Monsieur Incroyable" oraz "Pewnego razu żołdak napoleoński z obrazu Goyi wtargnął do mojego pokoju" (oba dzieła szacowane na 1-1,5 mln zł)
- obraz chińskiego artysty Zhang Huana "Shanghai Family Tree" (400-600 tys. zł)
Grażyna Kulczyk - milionerka i kolekcjonerka sztuki
Grażyna Kulczyk urodziła się 5 listopada 1950 r. w Poznaniu. Na studiach poznała swojego przyszłego męża, Jana Kulczyka. W 1998 r. wykupiła zrujnowany budynek w Poznaniu i przeobraziła go w Stary Browar. Grażyna i Jan Kulczykowie rozwiedli się w 2006 r., przy czym pozostali ze sobą w dobrych stosunkach. Kiedy w 2015 r. przedsiębiorca zmarł, to ona przywiozła jego ciało z Austrii do Polski. W tym samym roku sprzedała Stary Browar niemieckiemu funduszowi i zainkasowała 290 mln euro. W 2018 r. otworzyła w Szwajcarii galerię sztuki. Grażyna Kulczyk zajmuje jedno z czołowych miejsc w rankingu 50 najbogatszych Polek, który opublikował "Wprost" w 2021 r. Jej majątek wyceniono wówczas na 1,8 mld zł.