Pensje w Polsce znów rosną! GUS podał nowe dane

2021-10-19 11:51
Opole: Oferty pracy. ROBOTNIK BUDOWLANY
Autor: pixabay.com./zdjęcie poglądowe Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o świadczenie usług. Wynagrodzenie brutto: od 17 PLN w wymiarze godzinnym. Zatrudnienie od zaraz

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2021 r. wyniosło 5 841,16 zł, co oznacza wzrost o 8,7 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 0,6 proc. Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego na rynku pracy "coraz bardziej brakuje pracowników". - Efektem jest wysoki wzrost wynagrodzeń – wynika z komentarza PIE do danych GUS o płacach i zatrudnieniu.

Zdaniem ekonomistów PIE, w nadchodzących kwartałach ponownie da o sobie znać niedobór pracowników. Zwrócili oni uwagę na dane GUS, które wskazują, że od kwietnia 2020 r. odsetek osób długotrwale niepracujących w relacji do bezrobotnych wzrósł z 45 do 55 proc. - także do poziomów sprzed pandemii. Oznacza to, że coraz mocniej kurczy się pula łatwo dostępnych pracowników. Polskie przedsiębiorstwa będą coraz częściej musiały aktywizować pracowników 50+.

ZOBACZ: Koniec z wypłatą emerytur co miesiąc?! Seniorzy dostaną pieniądze tylko raz?

Kongres 590 2021: Przymusowe wywłaszczenie pod budowę CPK? Prezes spółki wyjaśnia

„Wzrost zatrudnienia obniżył się we wrześniu z 0,9 do 0,6 proc., zgodnie z rynkowymi prognozami. Zmiana odzwierciedla jednak głównie efekty statystyczne" – podano we wtorkowym komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego do danych GUS.

Jak czytamy przedsiębiorstwa wciąż "zgłaszają wysoki popyt na pracowników", a liczba ofert pracy "powróciła do poziomów sprzed pandemii". "Optymistyczne wyniki dostarczają także badania koniunktury GUS i MIK” - dodają eksperci PIE.

Sonda
Praca na roli jest bezpieczna?

„Konsekwencją niedoboru pracowników jest wysoki wzrost wynagrodzeń. We wrześniu dynamika spowolniła z 9,5 do 8,7 proc., ale to dalej wysokie tempo nawet w porównaniu do lat 2018 – 2019. Badanie NBP Szybki Monitoring wskazuje, że w II kwartale 63 proc. firm raportowało większe żądania płacowe ze strony pracowników – to wielkość zbliżona do szczytowych poziomów. Dlatego też dynamika wzrostu wynagrodzeń pozostanie wysoka w kolejnych kwartałach” – stwierdzono w komentarzu PIE.

Coraz więcej zakażeń koronawirusem! Czy grozi nam kolejny lockdown?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze