Budżet 2022. Emerytury bez podatku. Waloryzacja rent i emerytur. Ile dostaniesz?

i

Autor: SHUTTERSTOCK Budżet 2022. Emerytury bez podatku. Waloryzacja rent i emerytur. Ile dostaniesz?

Koniec z wypłatą emerytur co miesiąc?! Seniorzy dostaną pieniądze tylko raz?

2021-10-18 21:53

Rekordowa waloryzacja rent i emerytur, wypłata trzynastki, jednorazowa 14. emerytura - rządzący rozpieszczają seniorów w Polsce. Jednak wkrótce emerytów może objąć reforma, która zrewolucjonizuje wypłaty świadczeń emerytalnych. Zamiast comiesięcznych wypłat z ZUS seniorzy dostaną tylko jeden przelew w roku!

Wypłata emerytur raz na rok lub rzadziej

Szokujący pomysł przekazywania świadczeń emerytalnych z ZUS rzadziej niż raz na miesiąc pojawił się na Radzie Dialogu Społecznego i jak przekonują jego przedstawiciele - ma swojej finansowe uzasadnienie. Chodzi bowiem o tzw. groszowe emerytury. Obecnie ZUS wypłaca nawet 2 grosze emerytury. Są to coraz częstsze przypadki i dotyczą osób, które w czasie swojej pracy zawodowej opłaciły tylko raz składki społeczno-emerytalne. 

ZOBACZ: Emeryci stracą 200 złotych! Minister ujawnił prawdę

Emeryci z takim świadczeniem nie mogą liczyć na emeryturę minimalną (1250,88 zł brutto), gdyż do jej otrzymania należy spełnić dwa kryteria: osiągnięcie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i okresów składkowych i nieskładkowych w wysokości co najmniej 25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet.

Obsługa takiej wypłaty jest więc znacznie droższa niż wysokość świadczenia. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w I półroczu 2021 r. jednostkowy koszt obsługi decyzji w pionie świadczeń emerytalno-rentowych wyniósł 97,03 zł bez uwzględnienia czynnika pracochłonności obsługi, a po wzięciu go pod uwagę - 216,19 zł.

Innymi słowy, obsługa wypłaty groszowej emerytury jest wielokrotnie zdroższa niż wartość samego świadczenia. To naraża Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (z środków którego ZUS wypłaca emerytury) na potężne straty finansowe. Dlatego RDS chce ustalić od jakiego poziomu świadczeń emerytalnych będą one wypłacane co miesiące, a od jakiego raz do roku lub rzadziej.

Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze