Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie. To będzie rewolucja

2021-10-22 2:22

Polski Ład zbliża się dużymi krokami. Wielka reforma podatkowa, która ma wejść w życie od Nowego Roku, obejmie również seniorów. Znakomita większość emerytów ma zyskać na tych rozwiązaniach, ale będą też tacy, którzy stracą! W rozmowie z "Super Expressem" wiceminister finansów Jan Sarnowski ujawnił, jak Polski Ład wpłynie na kieszenie seniorów.

Emerytury bez podatku od 2022

Emerytury bez podatku obejmą 2/3 emerytów – mówi w rozmowie z „Super Expressem” Jan Sarnowski. Jak podaje, będzie to 6 mln z nich. W sumie 90 proc. emerytów natomiast zapłaci niższy podatek, czyli 8,2 mln seniorów. Są jednak tacy, którzy na Polskim Ładzie stracą. Kogo to dotyczy? Więcej w rozmowie z wiceministrem finansów Janem Sarnowskim.

ZOBACZ: Koniec z wypłatą emerytur co miesiąc?! Seniorzy dostaną pieniądze tylko raz?

EKG 2021. "Polski Ład to oszustwo wyborcze PiS" - posłanka PO Izabela Leszczyna ostro o rozwiązaniach podatkowych rządu

Jak przekonuje polityk rządu Zjednoczonej Prawicy, niższy podatek i składkę zapłaci ponad 90 proc. emerytów. To ponad 8,2 mln osób. Ale będą też tacy seniorzy, którzy stracą.

- Będzie ich bardzo niewielu. Tylko 3 na 1000 emerytów będzie płacić podatek i składkę wyższe o 200 zł miesięcznie. To są osoby, które mają świadczenie wynoszące ponad 13 tys. zł - wyjaśnia wiceminister finansów.

Ci seniorzy, którzy dostają świadczenie z ZUS w przedziale 6-13 tys. zł również stracą na Polskim Ładzie.- Obciążenie podatkowo-składkowe wzrośnie, ale tylko nieznacznie. To będzie mniej niż 200 zł miesięcznie. Tych osób nie jest dużo. To zaledwie ok. 5 proc. wszystkich emerytów - przekonuje Sarnowski.

Sonda
Polski Ład. Jakie zmiany w podatkach Cię czekają?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze