Gwarantowana cena węgla. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę gwarantującą cenę węgla 11 lipca 2022 roku. Wejdzie ona w życia 26 lipca bieżącego roku. Ustawa gwarantuje nie tylko cenę na zakup węgla dla gospodarstw domowych - zapewnia również o wysokości dopłat dla firm, które zdecydują się na sprzedaż węgla po cenie nie wyższej niż 996,60 złotych brutto za tonę.
Na potrzeby realizacji ustawy dotyczącej gwarantowanej ceny na zakup 3 ton węgla kamiennego przez gospodarstwa domowe powstanie specjalna baza danych. Baza będzie obowiązkowa i będzie obejmowała wszystkich chętnych na zakup.
Programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, które wykorzystują węgiel kamienny do celów grzewczych.
Polecany artykuł:
Baza danych - jak się zarejestrować?
Gospodarstwa, w których główne źródło ogrzewania stanowi kocioł na paliwo stałe, kominek, kuchnia węglowa, piec, koza lub piecokuchnia będą uprawnione do rekompensaty. Od 26 lipca zostanie stworzona baza danych, w której każdy zainteresowany będzie musiał się zarejestrować elektronicznie.
W przypadku osób nieposiadających dostępu do internetu taką usługę będzie świadczyła Poczta Polska. W imieniu spółdzielni będą przyjmowane zgłoszenia wspólne. Obowiązek deklaracji składanej do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (dotyczącej rodzaju paliwa jakim ogrzewany jest dom/mieszkanie) umożliwi i ułatwi weryfikację autentyczności zgłoszenia.
Węgiel w "ustawowej" cenie - gdzie można kupić?
Sprzedaż węgla po "ustawowej" cenie nie wyższej niż 996,60 złotych odbywać się będzie za pośrednictwem sklepów internetowych oraz w składach PGG (Polskiej Grupy Górniczej). Prywatne firmy, deklarujące chęć udziału w tym programie również mogą wziąć w nim udział. Dla nich przygotowano maksymalną rekompensatę - 1073,13 złotych brutto za każdą tonę węgla.
Gwarantowana cena węgla - pojawiają się pierwsze wątpliwości
Pojawia się jednak pewien problem. Składy prywatne będą mogły wnioskować o wypłatę rekompensaty za węgiel sprzedany w 2022 roku dopiero od 1 do 20 stycznia 2023 roku. Zwrot poniesionych kosztów otrzymają pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku. Oznacza to, że będą musieli taką sprzedaż kredytować z własnych środków lub z zaciągniętego przez siebie w banku kredytu obrotowego - czytamy na WNP.pl
Niepokoi również brak gwarancji dostaw węgla. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że węgiel będzie importowany do Polski statkami a dostawy będą będą trafiały do PGG, która będzie odpowiedzialna za dystrybucję oraz sprzedaż.
Portal WNP.pl zwraca również uwagę na kwestię weryfikacji cen oraz informuje, że rząd przewidział w budżecie 3 000 000 000 złotych na wypłaty rekompensat.