Węgiel kamienny

i

Autor: pixabay.com Węgiel kamienny

Gwarantowana cena węgla

Gwarantowana cena węgla. Nie będzie można go jednak kupić?

2022-07-15 11:40

W Polsce wciąż toczy się dyskusja na temat potencjalnego kryzysu energetycznego. Powstała ustawa ustalająca, że cena za tonę węgla dla indywidualnych odbiorców będzie utrzymana na poziomie nieprzekraczającym 996,60 złotych. Okazuje się, że ustawowe ustalenie ceny nie daje gwarancji zakupu takiego węgla.

Gwarantowana cena węgla. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę gwarantującą cenę węgla 11 lipca 2022 roku. Wejdzie ona w życia 26 lipca bieżącego roku. Ustawa gwarantuje nie tylko cenę na zakup węgla dla gospodarstw domowych - zapewnia również o wysokości dopłat dla firm, które zdecydują się na sprzedaż węgla po cenie nie wyższej niż 996,60 złotych brutto za tonę.

Na potrzeby realizacji ustawy dotyczącej gwarantowanej ceny na zakup 3 ton węgla kamiennego przez gospodarstwa domowe powstanie specjalna baza danych. Baza będzie obowiązkowa i będzie obejmowała wszystkich chętnych na zakup.

Programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, które wykorzystują węgiel kamienny do celów grzewczych.

Kongres 590 - Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Baza danych - jak się zarejestrować?

Gospodarstwa, w których główne źródło ogrzewania stanowi kocioł na paliwo stałe, kominek, kuchnia węglowa, piec, koza lub piecokuchnia będą uprawnione do rekompensaty. Od 26 lipca zostanie stworzona baza danych, w której każdy zainteresowany będzie musiał się zarejestrować elektronicznie.

W przypadku osób nieposiadających dostępu do internetu taką usługę będzie świadczyła Poczta Polska. W imieniu spółdzielni będą przyjmowane zgłoszenia wspólne.  Obowiązek deklaracji składanej do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (dotyczącej rodzaju paliwa jakim ogrzewany jest dom/mieszkanie) umożliwi i ułatwi weryfikację autentyczności zgłoszenia.

Węgiel w "ustawowej" cenie - gdzie można kupić?

Sprzedaż węgla po "ustawowej" cenie nie wyższej niż 996,60 złotych odbywać się będzie za pośrednictwem sklepów internetowych oraz w składach PGG (Polskiej Grupy Górniczej). Prywatne firmy, deklarujące chęć udziału w tym programie również mogą wziąć w nim udział. Dla nich przygotowano maksymalną rekompensatę - 1073,13 złotych brutto za każdą tonę węgla. 

Gwarantowana cena węgla - pojawiają się pierwsze wątpliwości

Pojawia się jednak pewien problem. Składy prywatne będą mogły wnioskować o wypłatę rekompensaty za węgiel sprzedany w 2022 roku dopiero od 1 do 20 stycznia 2023 roku. Zwrot poniesionych kosztów otrzymają pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku. Oznacza to, że będą musieli taką sprzedaż kredytować  z własnych środków lub z zaciągniętego przez siebie w banku kredytu obrotowego - czytamy na WNP.pl

Niepokoi również brak gwarancji dostaw węgla. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że węgiel będzie importowany do Polski statkami a dostawy będą będą trafiały do PGG, która będzie odpowiedzialna za dystrybucję oraz sprzedaż.

Portal WNP.pl zwraca również uwagę na kwestię weryfikacji cen oraz informuje, że rząd przewidział w budżecie 3 000 000 000 złotych na wypłaty rekompensat.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze