węgiel

i

Autor: Shutterstock węgiel

Węgiel plus. Rząd rozważa wypłaty po 1 tys. zł dla palących w piecu

2022-07-14 14:04

Sytuacja na rynku węgla nie jest stabilna. Powstała ustawa wyznaczająca maksymalną cenę tony węgla. Teraz rząd rozważa wprowadzenie dopłat, które byłyby skierowane bezpośrednio do gospodarstw domowych. Wypłaty miałyby być w wysokości 1 000 złotych. Takie wsparcie obciążyłoby budżet państwa na 10 000 000 000 złotych.

Kryzys energetyczny. Ustawa obniżająca ceny węgla

Pogłębia się kryzys energetyczny. W składach węgla, klienci indywidualni mają problem z zakupem. W przypadku, gdy towar jest dostępny - jego cena jest bardzo wysoka. Cena tony węgla waha się w granicach 2 000 - 2 500 złotych. W celu zniwelowania tego problemu rząd przygotował ustawę obniżająca cenę tony węgla do poziomu poniżej tysiąca złotych - a dokładnie 996,60 złotych.

Umożliwią to dopłaty dla sprzedawców. Nie jest to prawdopodobnie jedyna forma pomocy, której wprowadzenie rozważają władze państwa. "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że szykowane są dopłaty, które będą skierowane bezpośrednio do osób palących w piecu. 

Nieoficjalne informacje: media donoszą o kolejnych dopłatach

Media przytaczają słowa informatora, który wskazał, że wysokość planowanych dopłat to minimum 1 000 złotych. Byłoby to dodatkowe obciążenie dla budżetu państwa w wysokości 10 000 000 000 złotych. Ponadto toczą się dyskusje na temat dofinansowania do pelletu czy termomodernizacji domów. Są to jednak nieoficjalne informacje.

Dziennik Gazeta Prawna postanowił zasięgnąć opinii ekspertów - nie są entuzjastycznie nastawieni do tego pomysłu. Co więcej, ostrzegają, że tego typu dopłaty mogą przyczynić się do podwyższenia cen węgla.

Sebastian Chwałek, prezes PGZ

Ustawa o cenach węgla z podpisem prezydenta

Na początku tego tygodnia kancelaria prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustala maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na poziomie 996 zł 60 gr.

BusinessInsider wyjaśnia, że chodzi o ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Cena maksymalna oznacza, że oferowany konsumentom węgiel może być też tańszy niż 996 zł 60 gr. Przepisy zakładają, że członkowie gospodarstwa domowego będą mogli kupić maksymalnie trzy tony węgla w tej cenie.

Rekompensaty - komu przysługują?

W trakcie prac nad projektem zwiększona została wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073 zł 13 gr brutto za jedną tonę paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego.

Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym - tłumaczy BI.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze