Temat handlu w niedzielę dzieli Polaków, jednak w niektórych kwestiach jesteśmy zgodni. Zdecydowana większość – 83 proc. respondentów – jest zdania, że pracownik powinien mieć zagwarantowane prawo do odmowy pracy w niedzielę bez ponoszenia z tego powodu jakichkolwiek konsekwencji. Jedynie trzy proc. mniej ankietowanych, czyli aż 80 proc., opowiedziało się za tym, że wynagrodzenie za pracę w niedzielę powinno być wyższe.
„Nie" dla karania przedsiębiorców
Polacy niemal jednogłośnie sprzeciwili się surowemu karaniu przedsiębiorców, łamiących zakaz. Projekt Solidarnościowego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę zakładał dla takich osób karę pozbawienia wolności nawet do dwóch lat. Aż 93 proc. osób badanych przez IBRiS uważa, że to złe rozwiązanie. Za opowiedziało się jedynie 5 proc. ankietowanych
Metodologia badania
Badanie zostało zrealizowane metodą CATI, czyli za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych, w dniach 9–10 września 2016 r. Próba badawcza objęła 1 100 respondentów zamieszkałych na terenie całej Polski.
Czytaj też: Handel w niedzielę. Szczegóły projektu „Solidarności"
2 września br. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej złożył na ręce marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego projekt Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. W skład komitetu wchodzą nie tylko przedstawiciele NSZZ „Solidarność", lecz także organizacje społeczne, katolickie oraz zrzeszające pracowników i pracodawców. Inicjodawcy ustawy argumentują, że praca siedem dni w tygodniu nadmiernie obciąża pracowników. Pod projektem zebrano 350 tys. podpisów.
Źródło: „Rzeczpospolita", PAP