Tani węgiel od gmin

i

Autor: GettyImages

Handel węglem

Handel węglem bez kas fiskalnych. "Czarne złoto" zwolnione z podatku VAT?

2022-10-26 11:58

Samorządy nie będą miały obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży węgla kamiennego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Takie przepisy chcą wprowadzić rządzący. Czy to oznacza zwolnienie z konieczności płacenia podatku VAT? Dostawa węgla kamiennego i tak będzie zwolniona z tej daniny pod warunkiem należytego udokumentowania dostawy.

Węgla nie nabiją na kasę

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniający rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży węgla przy zastosowaniu kas rejestrujących. W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) dla projektu rozporządzenia poinformowano, że konieczność wprowadzenia zmiany w tym rozporządzeniu pojawiła się w związku z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, która wprowadza nowy system dystrybucji paliwa stałego przez gminy.

Nowe regulacje mają umożliwić samorządom sprzedaż węgla na potrzeby gospodarstw domowych  bez konieczności zakupu i instalacji  kas rejestrujących online. Nie jest to zwolnienie na stałe, ale tylko do 30 kwietnia 2023 roku. Zatem jest to rozwiązanie do zastosowania wyłącznie w tym sezonie grzewczym. 

Przy takim zwolnieniu z konieczności instalacji kas pojawia się pytanie, czy takie przepisy nie będą miały negatywnego wpływu w ramach podatku VAT.  Zdaniem rządzących takie obawy są bezzasadne, gdyż  dostawa węgla kamiennego będzie zwolniona pod warunkiem należytego udokumentowania dostawy.

Sonda
Kupiłaś/eś węgiel na zimę?
Pieniądze to nie wszystko. Tomasz Gontarz
Najnowsze