Biżuteria

i

Autor: pixabay.com Biżuteria

Inflacja na świecie

Holenderski sposób na inflację? Wizyta w lombardzie

2022-08-24 16:40

Holenderski dziennik "Algemeen Dagblad" poinformował, że mieszkańcy Niderlandów coraz częściej decydują się na zastawienie biżuterii oraz kosztowności w lombardzie. Zdaniem gazety jest to spowodowane "niebotycznie" wysoką inflacją oraz wciąż rosnącymi cenami energii.

Mieszkańcy Niderlandów popadają w kłopoty finansowe

W ostatnich miesiącach w lombardach i punktach skupu złota pojawia się dużo więcej klientów z klasy średniej niż wcześniej - informuje gazeta.

"Dla wielu ludzi jest to środek nadzwyczajny" - ostrzega Instytut Informacji Budżetowej (Nibud). Według instytutu coraz więcej rodzin popada w kłopoty finansowe. Powody tego zjawiska są takie - jak w większości krajów europejskich - wysoka inflacja oraz rekordowe ceny energii.

Z badań Holenderskiego Urzędu Planowania (CPB) wynika, że z tego powodu 1,2 mln, czyli 15 procent holenderskich gospodarstw domowych może mieć problemy z płaceniem za rachunki.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Wizyta w lombardzie sposobem na walkę z inflacją

Dla wielu osób jedynym ratunkiem jest zastawianie drogich przedmiotów w lombardach. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zastawiono w lombardach sieci Used Products o 34 procent więcej przedmiotów niż rok temu - informuje portal RTL Nieuws.

Natomiast w punktach skupu złota Goudwisselkantoor liczba pozostawionych przedmiotów takich jak biżuteria, zegarki czy sztabki złota wzrosła w ostatnich miesiącach o 16 procent.

Sonda
Czy zastawiałeś/aś kiedyś rzeczy w lombardzie?
Najnowsze