Igrzyska w Pjongczang. Ile Kamil Stoch zarobił za dwa medale olimpijskie?

2018-02-20 13:58

Zimowe igrzyska olimpijskie w Korei Południowej dobiegają końca. Polska kadra powróci do kraju najprawdopodobniej jedynie z dorobkiem dwóch medali - złotego i brązowego. Aby krążki dla biało-czerwonych zdobyli skoczkowie narciarscy. Ile Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Stefan Hula? Następca Adama Małysza jeszcze przed wylotem do Pjongczang wyskakał w tym sezonie ponad pół miliona złotych!

Podopieczni Stefana Horngachera uratowali honor Polaków na zimowych igrzyskach olimpijskich w Korei Południowej. Na skoczni dużej Kamil Stoch obronił tytuł mistrza olimpijskiego, a w drużynie Polacy po raz pierwszy w historii stanęli na podium - oprócz lidera polskiej drużyny, brąz wyskakali Maciej Kot, Stefan Hula i Dawid Kubacki.

Zobacz również: Polska firma ubrała sześć reprezentacji na igrzyska w Pjongczangu [ZDJĘCIA]

W Pjongczangu sportowcy walczą o 259 kompletów medali. Złoty waży 586 gramów i ma średnicę 92,5 mm. Samego cennego kruszcu zawiera jedynie 6 gramów. Stoch za zdobycie złota w konkursie indywidualnym - już trzeciego na igrzyskach w całej karierze, otrzyma 120 tys. zł od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Za srebro sportowca czekałaby premia w kwocie 80 tys. zł, a brąz wynagradzany jest sumą 50 tys. zł.

W konkurencjach drużynowych do zdobycia jest 75 proc. powyższych kwot: za pierwsze miejsce wypłacane jest do 90 tys. zł, za drugie do 60 tys. zł, za trzecie do 37,5 tys. zł. Wynagrodzenia trafiają również do trenerów medalistów, które wynoszą odpowiednio do zajmowanego miejsca do 60 tys. zł, 40 tys. zł lub 25 tys. zł.

Ale to nie koniec finansowych nagród dla olimpijskich medalistów. Swoje dorzuci również państwo, czyli Ministerstwo Sportu. Za pierwsze miejsce może wypłacić zawodnikowi nagrodę w wysokości do 14-krotności podstawy, za drugie do 11-krotności, za trzecie do jej 8-krotności. Podstawa natomiast wynosi 2300 zł, więc Witold Bańka może przyznać od 2300 zł do 32 200 zł. W konkurencjach drużynowych kwota ta wynosi 75 proc. nagrody indywidualnej - podaje Bankier.pl.

Każdy zdobywca medalu na igrzyskach zapewnia sobie tzw. emeryturę sportową. Wprowadzono ją w 2000 roku i objęto nią wstecznie wszystkich medalistów letnich i zimowych igrzysk (sześć lat później emeryturę sportową zaczęto wypłacać również medalistom igrzysk paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych). Jej wysokość wynosi 2623,38 zł brutto, nie są od niej pobierane składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Od 1 stycznia 2016 roku została ona zwolniona także z podatku dochodowego.

Sprawdź też: RAW AIR. Nowy turniej w skokach narciarskich i spore pieniądze do zdobycia [INFOGRAFIKA]

Medaliści muszą jednak spełnić szereg warunków, aby otrzymać dożywotnie wsparcie od państwa. Sportowiec musi ukończyć 40 lat, posiadać polskie obywatelstwo, nie być skazanym za przestępstwo, a także nie uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy. W zeszłym roku doszedł kolejny wymóg: niestosowania dopingu.

Po powrocie z Korei, skoczkowie powrócą do zawodów Pucharu Świata. Do zakończenia sezonu 2017/18 zostało 11 konkursów. Stoch jest liderem, a po drodze zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni - wygrywając wszystkie 4 konkursy jako dopiero drugi skoczek w historii. Dodatkowo do swojego dorobku dorzucił wygraną w nowym i dobrze płatnym turnieju Willingen Five.

 

 

Źródło: Superbiz.pl, sportowefakty.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze