Ile będzie kosztować budowa Muzeum Getta Warszawskiego? [ZDJĘCIA]

2018-04-19 17:33

W marcu tego roku w Kancelarii Premiera Rady Ministrów uroczyście ogłoszono powstanie Muzeum Getta Warszawskiego. Premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński podkreślili, że rząd chce upamiętnić „dramatyczny gest powstańców getta warszawskiego, którzy walczyli o godność". Ile będzie kosztowała jego budowa i kiedy nastąpi otwarcie?

Muzeum Getta Warszawskiego ma działać w budynku dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów między ulicami Sienną i Śliską na tyłach ronda ONZ w Warszawie.

Zobacz też: Poczta Polska pamięta. Wystawa o Żegocie i znaczek z bohaterką Polski Podziemnej [ZDJĘCIA]

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", placówka ta powstała w 1876 r. Przed II wojną światową leczył tu Janusz Korczak, a gońcem był młody Marek Edelman. W czasie okupacji niemieckiej budynek znalazł się na terenie getta. Otwarcie Muzeum Getta Warszawskiego zapowiedziano przed 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie, czyli przed 19 kwietnia 2023 roku.

Szef resortu kultury wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że termin ukończenia projektu muzeum planowany jest na 2023 rok, kiedy przypada 80-lecie powstania w getcie warszawskim, ale podkreślił, że jest możliwość, iż uda się to zrealizować wcześniej.

Sprawdź koniecznie: 2,9 bilionów złotych – tyle Niemcy są winni Polsce za II wojnę światową

Planowane Muzeum Getta Warszawskiego będzie placówką państwową podległą resortowi kultury i dziedzictwa narodowego. - MKiDN na rok bieżący i lata następne zaplanowało kwotę nie mniejsza niż 2,15 mln zł na utrzymanie działalności bieżącej muzeum. Kwota dotacji inwestycyjnej zostanie ustalona w najbliższym czasie - usłyszeliśmy od urzędników.

Dla porównania, ile kosztowało powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie? Warto podkreślić, że w tym przypadku była to inwestycja w ramach PPP czyli Partnerstwa Publiczno Prywatnego. Na jego budowę wydano 320 mln złotych.

Zobacz także: Muzeum II Wojny Światowej oferuje noclegi. Za 1230 złotych!

Finansowanie zapewniła nie tylko strona rządowa (w ramach budżetu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), ale też samorząd lokalny (budżet Warszawy) i organizację pozarządową (Żydowski Instytut Historyczny). Z budżetu państwa i miasta st. Warszawy na inwestycję wydano w sumie 180 mln złotych. Każdy podatnik wyłożył więc ponad 7 złotych. 140 mln dołożyło stowarzyszenie ŻIH.

 

 

Źródło: warszawa.wyborcza.pl, PAP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze