Nowy iPhone 14. Kiedy premiera nowych smartfonów Apple?

i

Autor: Apple W środę premiera nowych smartfonów Apple (zdj. ilustracyjne)

Nowy smartfon Apple

Ile Polak pracuje na nowego iPhone'a 14? Prawie trzy razy dłużej niż Niemiec

2022-09-09 16:15

W przedsprzedaży pojawił się nowy flagowiec Apple, czyli iPhone 14. Jak na razie telefon bardziej niż możliwościami, wrażenie robi ceną. Standardowo Apple celuje w najwyższą półkę. Wraz z wejściem na rynek kolejnego iPhone'a publikowany jest tzw. iPhone Index, czyli wskaźnik, który pokazuje jak długo w poszczególnych krajach musimy pracować, aby móc kupić nowy model smartfona Apple. Chociaż z roku na rok miejsce Polski w zestawieniu poprawia się, to nadal wypadamy w nim blado.

Ile trzeba pracować na nowego iPhone'a?

Serwis Picodi.com zestawił lokalne ceny nowego iPhone'a. Pod uwagę brany jest model iPhone’a 14 Pro (128 GB). Po zestawieniu ceny z zarobkami w różnych krajach obliczany jest Index iPhone’a, czyli wartość smartfona wyrażoną w roboczodniach.

Według danych Picodi, w Polsce nowy iPhone 14 Pro w wersji 128 GB oficjalnie ma kosztować 6 499 złotych, a więc o 1200 zł niż poprzedni model. Jak pisze Picodi, cena w USA wynosi 999 $, warto jednak pamiętać, że to jest cena netto, aktualna dla zaledwie czterech stanów, gdzie podatek od sprzedaży wynosi 0%. Na rękę statystyczny Kowalski otrzymuje 4950 zł.

- Zatem statystyczny Polak musi przepracować 27,6 dnia, aby móc uzbierać pieniądze na zakup iPhone’a 14 Pro. Pod warunkiem, że odkłada na ten zakup wszystkie zarobione pieniądze. W porównaniu z wynikiem sprzed roku, liczba wymaganych dni zwiększyła się o 1,7 dnia - piszą autorzy raportu.

Dane z raportu „Index iPhone’a

i

Autor: Picodi.com / https://www.picodi.com/pl/mozna-taniej/iphone-index-2022 Dane z raportu „Index iPhone’a
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk

Jeśli chcecie szybciej zarabiać na iPhone'y, pomyślcie o przeprowadzce do Szwajcarii. Tam na nowy telefon pracować trzeba zaledwie 4,6 dnia. Drugie na podium są USA (5,7 dnia) a na trzecim miejscu jest Australia (6,1 dnia). Fani Apple powinni zapomnieć o pracy w Turcji (ponad 146 dni), na Filipinach (90,9 dnia) i w Brazylii (74,2 dnia).

- Wskaźnik iPhone’a 2022 został obliczony na podstawie oficjalnych cen iPhone’a 14 Pro (z pamięcią 128 GB), podanych przez lokalne oddziały Apple lub przez autoryzowanych sprzedawców. Przeciętne wynagrodzenia pochodzą ze stron internetowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw i są aktualne na dzień upublicznienia cen iPhone’a w danym kraju. Płace netto uzyskano za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń. Miesięczne wynagrodzenie podzieliliśmy przez 21 – średnią liczbę dni roboczych w miesiącu. W krajach, gdzie urzędy statystyczne posługują się stawkami tygodniowymi, wynagrodzenie podzieliliśmy przez 5 - zaznaczają autorzy raportu.

Pełna treść badania dostępna tutaj.

Sonda
Czy masz iPhone i znasz wszystkie jego funkcje?
Najnowsze