Tomasz Komenda

i

Autor: Paweł Relikowski/Polska Press/East News Tomasz Komenda

Ile wyniesie renta Tomasza Komendy?

2018-03-29 13:15

Premier RP, Mateusz Morawiecki, poinformował na Twitterze, że Tomasz Komenda, który spędził niesłusznie 18 lat w więzieniu, dostanie rentę specjalną. Sprawdzamy ile wyniesie i co oznacza.

O przyznanie renty apelował adwokat i były minister sprawiedliwości, Zbigniew Ćwiąkalski. To ma być początek walki Tomasza Komendy o sprawiedliwość za 18 lat „za kratami", które – jak się okazało – spędził niesłusznie. Renta specjalna to jedno, a zadośćuczynienie i odszkodowanie drugie. Na tamte Tomasz Komenda musi czekać, aż zapadnie prawomocny wyrok uniewinniający go.

ZOBACZ: Rodzina Tomasza Komendy nie może liczyć na odszkodowanie?

- Renta specjalna dla pana Tomasza Komendy wyniesie ok. 4000 zł brutto miesięcznie – powiedziała nam Joanna Kopcińska, rzecznik prasowa Rządu RP.

Takie świadczenie przyznawane jest osobom, które nie posiadają niezbędnego minimum do utrzymania się i z powodu niezdolność do pracy bądź wiek nie mogą podjąć pracy bądź działalności objętej ubezpieczeniem społecznym. Renta specjalna ma pozwolić takim osobom zakupić jedzenie, leki czy opłacić media lub mieszkanie. Zwykle o jej przyznaniu decyduje prezes ZUS, ale w przypadku Tomasza Komendy decyzję podjął sam premier RP.

ZOBACZ: Odszkodowanie Tomasza Komendy może być pomniejszone o koszty pobytu w więzieniu?

Wypłacana ma być poszkodowanemu do czasu otrzymania odszkodowania za pobyt w więzieniu i zadośćuczynienia za wszystkie straty materialne, psychiczne i fizyczne, jakie Tomasz Komenda poniósł w tym czasie. Kiedy jednak taki wyrok zapadnie, nie wiadomo.

Najnowsze