Kryzys grzewczy

Ile zapłacimy za ogrzewanie w 2023 roku? Pompa ciepła będzie niezbędna

2022-12-22 11:20

PORT PC uwzględniając najnowsze taryfy zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki opublikował prognozy kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w I kwartale 2023 r. Z analizy wynika, że koszty wciąż będą wysokie - jednak nie będą równomierne. Kto będzie w najlepszej sytuacji?

Koszty ogrzewania w 2023 roku. Kto zapłaci najwięcej a kto najmniej?

Z wyliczeń opublikowanych przez PORT PC wynika, że najwyższe roczne rachunki będą płacić właściciele kotłów elektrycznych -  roczny koszt ogrzania 150-metrowego domu (przyzwoicie docieplonego, w standardzie Warunków Technicznych na rok 2017) wyniesie niemal 15 tys. złotych.

Koszt, który poniosą właściciele kotłów na olej opałowy w podobnych budynkach wyniesie ponad 10 tys., właściciele "kopciuchów" zapłacą 7 tys. złotych a użytkownicy kotłów gazowych zapłacą prawie 6 tys. 

W najlepszej sytuacji znajdują się użytkownicy pomp ciepła posiadający równocześnie instalacje fotowoltaiczne - w ich przypadku roczny koszt ogrzewania analogicznego domu wyniesie od 1 tys. zł do 3 tys. zł. Jak podkreśla PORT PC dy instalacja fotowoltaiczne korzysta z wcześniej stosowanego opustu – systemu rozliczeń energii z domowej fotowoltaiki sprzed kwietnia 2022 r., koszt ten będzie jeszcze niższy. Koszt ogrzania pompą ciepła przy nowych taryfach, bez instalacji PV wyniesie od 4 do 5 tys. złotych.

Pompa ciepła połączona z fotowoltaiką to najlepsze rozwiązanie

"Niestety wiele budynków w Polsce jest o dużo gorszym standardzie energetycznym, niż ten który przyjęliśmy do obliczeń, dlatego też wraz z wymianą źródła ciepłą podstawową kwestią jest dokonanie termomodernizacji, która zmniejszy straty energii i ochroni przed wysokimi kosztami ogrzewania budynków (...). Nasze analizy pokazują, że w nowych budynkach jednorodzinnych szczególnie atrakcyjne w kosztach eksploatacji są układy, w których pompy ciepła połączone z instalacją fotowoltaiczną" - poinformował Paweł Lachman, prezes PORTPC.

W obliczeniach PORT PC wziął pod uwagę nowe taryfy za energię elektryczną, posługując się przykładem taryfy G12w Tauron S.A. oraz nową taryfę gazową na rok 2023 zatwierdzone przez prezesa URE. Średni koszt węgla (granulat węglowy) przyjęto na poziomie 2600 zł za tonę, a pelletu drzewnego 2300 zł/tonę. W obliczeniach przyjęto również jednorazowe dopłaty do energii i paliw - czytamy na stronie PORTPC.

Sonda
Znałeś ten sposób na ogrzewanie mieszkania?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Najnowsze

Materiał sponsorowany