kaloryfer

i

Autor: Marek BAZAK/East News

Rachunki domowe

Za ogrzewanie płacimy ponad 40 proc. więcej niż rok temu. Będzie jeszcze drożej

2022-12-04 15:54

Z rynku dochodzą do nas informacje na temat wzrostów cen nośników energii. Te globalnie zdrożały w ciągu roku o 43 proc. - tak wynika z danych Eurostatu. Najgorzej mają osoby, które do ogrzania swoich domów wykorzystują węgiel. Ten w październiku 2022 roku kosztował o 180 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W nieco lepszej sytuacji są osoby korzystające z innego popularnego sposobu ogrzewania domów, czyli gazu. Ten zdrożał "jedynie" o 28 proc.

W 2023 roku ceny pójdą jeszcze w górę

 Trzeba jednak podkreślić, że choć ta podwyżka cen prądu może się wydawać niewielka, to wszystko wskazuje na to, że od 2023 roku stawki pójdą wyraźnie w górę. Jednym z powodów może być powrót stawek VAT do normalnych poziomów. Ponadto już wiemy, że po przekroczeniu ustalonych przez rząd limitów, w 2023 roku obowiązywać będą wyższe stawki za kilowatogodzinę. Jak podaje URE podwyżek powinny spodziewać się też gospodarstwa domowe ogrzewające gazem. 

Za ogrzewanie płacimy ponad 40 proc. więcej niż rok temu

Niezbyt duże to jednak pocieszenie, gdy z rynku dochodzą do nas informacje na temat wzrostów cen nośników energii. Te globalnie zdrożały w ciągu roku o 43% - tak wynika z danych Eurostatu.

Najgorzej mają osoby, które do ogrzania swoich domów wykorzystują węgiel. Ten w październiku 2022 roku kosztował o 180% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jest to spowodowane wojną toczącą się za naszą wschodnią granicą, przez którą łańcuchy dostaw surowców energetycznych zostały zupełnie przemodelowane. Jeśli do tego dodamy wzrost kosztów pozyskania surowców energetycznych oraz usług niezbędnych do bieżącej produkcji, mamy gotowy przepis na drastyczne podwyżki.

W nieco lepszej sytuacji są osoby korzystające z innego popularnego sposobu ogrzewania domów, czyli gazu. W tym przypadku dane Eurostatu sugerują wzrost cen o 28% (gaz skroplony zdrożał mocniej). Z drugiej strony, w październiku 2022 roku najmniejszy wzrost cen Eurostat raportował w przypadku energii elektrycznej. Jeśli ktoś ogrzewa swój dom wykorzystując prąd to za kilowatogodzinę płaci, póki co o 5% więcej niż przed rokiem.

Potrzebujemy tyle ciepła co rok temu

 Dane do 25 listopada dopełnione prognozami na kolejne dni i tygodnie sugerują, że jedenasty miesiąc będzie już niestety nieco chłodniejszy niż listopad 2021 roku. To znaczy, że w ostatnich daniach musieliśmy trochę bardziej rozkręcić kaloryfery niż w analogicznym okresie przed rokiem. A co mówią o aurze za oknem długoterminowe prognozy na grudzień? Ostatni miesiąc roku ma być nieco cieplejszy niż zeszłoroczny.

Efekt? W sumie od września do grudnia br. potrzebować będziemy mniej więcej tyle samo ciepła co przed rokiem (wzrost o zaledwie 0,6% r/r). Pocieszeniem jest jednak to, że aura za oknem przez 4 miesiące aktualnego sezonu grzewczego powinna być znacznie bardziej sprzyjająca naszym portfelom niż było to w latach 1980-2004. Zapotrzebowanie na ciepło, póki co można ocenić na o 7,5% mniejsze niż średnia wieloletnia. Z punktu widzenia wysokości rachunków za ogrzewanie jest to dobra informacja, ale przed nami jeszcze kilka miesięcy sezonu grzewczego. Wciąż istnieje więc ryzyko, że mróz da się nam we znaki.

Źródło:HRE Invetments

Pieniądze to nie wszystko - Dariusz Szymczycha
Sonda
Czy rząd powinien obniżyć akcyzę i podatek Vat za prąd i ogrzewanie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze