Grzejnik

i

Autor: serwis prasowy marki Purmo Na zdj. grzejnik kolumnowy Delta Laserline, purmo.com

Dodatek do ogrzewania

Indywidualne ogrzewanie w bloku. Czy możesz liczyć na dofinansowanie?

2022-11-27 12:10

Od 20 września br. obowiązuje ustawa o dopłatach do ogrzewania systemowego. Wielu jednak zastanawia się, czy o dofinansowanie mogą ubiegać się również ci, którzy samodzielnie ogrzewają swoje mieszkanie w bloku np. za pomocą oleju opałowego. Okazuje się, że tak, jednak czasu na złożenie wniosku nie zostało zbyt wiele, ponieważ ostateczny termin to 30 listopada 2022 r.

Indywidualne ogrzewanie w bloku a dofinansowanie

Z powodu słabej sytuacji gospodarczej i wysokiej inflacji ceny ogrzewania mocno poszybowały w górę. W trudnej sytuacji znaleźli się Polacy zamieszkujący domy jednorodzinne. Nie można jednak zapominać o tych osobach, które w tym roku muszą zapłacić naprawdę duże pieniądze ze względu na to, że indywidualnie, "na własną rękę" ogrzewają swoje mieszkanie w bloku. Czy mogą one także liczyć na pomoc finansową ze strony rządu? Okazuje się, że tak. "(...) Można wnioskować o dotację z tytułu ogrzewania domu: peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy w szczególności brykietem drzewnym, słomą lub ziarnami zbóż, olejem opałowym albo skroplonym gazem LPG - ustawa nie obejmuje gazu ziemnego.Dodatek dla gospodarstw domowych nie przysługuje gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego.(...)" - czytamy na stronie gov.pl.

Dopłata do ogrzewania z terminem składania wniosku do 30 listopada

O dopłatę można się ubiegać do 30 listopada 2022 r. Biorąc pod uwagę obecne wysokie ceny, z pewnością warto z niej skorzystać. Dla przykładu ci, którzy indywidualnie ogrzewają swoje mieszkanie olejem opałowym, w tym roku zapłacą ok. 8 zł za litr. Aby wystarczyło go na okres zimowy, należy wlać ok. 1000 litrów, co łącznie daje aż 8 tys. zł. Kwota z wala z nóg i wielu Polaków łapie się za portfel z przerażeniem i obawą, że w tę zimę ich mieszkania nie będą wystarczająco ogrzane. W przypadku oleju opałowego dofinansowanie może wynieść 2 tys. zł. Przy pozostałych źródłach ogrzewania dopłaty wynoszą: 3000 zł na pellet, 1000 zł na drewno, 500 zł na gaz LPG.

Sonda
Czy masz dostęp do centralnego ogrzewania?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Listen to "W energetyce mamy STAN PRZEDZAWAŁOWY. Unia to nie dobry wujek, trzeba grać twardo - J. Ozdoba. SEDNO SPRAWY" on Spreaker.
Najnowsze