PGNiG nie wysyła rachunków za gaz klientom z Małopolski. Dlaczego?

i

Autor: Pxhere

Ceny gazu w Polsce

Kto dostanie dodatek gazowy? Będzie próg dochodowy!

2022-11-25 15:16

Ceny gazu idą w górę. Rząd ma sposób na zmniejszenie kosztów związanych z gazem. Jednym z nich jest dodatek gazowy. Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy, ale dodatkowo dla osób z najniższym dochodem będzie dodatek gazowy. Jakie dokładnie będą zasady przyznawania dodatku gazowego dla gospodarstw domowych?

Kto dostanie dodatek gazowy?

Będą dopłaty do rachunków za gaz. Jednak nie każdy Polak z tego przywileju skorzysta. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wskazała podczas konferencji prasowej, że "poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy". O co dokładnie chodzi? Ma to związek z gigantyczną drożyzną 2023 i walką z kryzysem energetycznym. Rząd ma pomysł na to, by Polacy nie odczuwali w swoich budżetach wzrostów cen gazu. "Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony będziemy dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1,5 tys. zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego zwracać równowartość VAT-u na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma" - powiedziała Anna Moskwa.

Minister dodała, że będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VAT-u z każdego rachunku, "oczywiście z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego".

Zaznaczyła jednak, że "zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy". W przypadku dodatku gazowego będzie już obowiązywał próg dochodowy.

Sonda
Czy kiedyś odłączono Ci prąd lub gaz?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze