Średnie ceny paliw w tym tygodniu. Diesel drożeje
Jak wynika z analiz Reflex opracowanych przez Urszulę Cieślak i Rafała Zywerta, miniony tydzień na stacjach paliw nie przyniósł znacznych zmian trendów cenowych. Zauważono niewielki spadek cen benzyn o 2 grosze oraz autogazu o 3 grosze. Z drugiej strony, cena diesla wzrosła o 3 grosze.
Zgodnie z danymi Reflex.com.pl z 17 lipca bieżącego roku, średnie, detaliczne ceny paliw na stacjach prezentują się następująco:
- Benzyna bezołowiowa 95: 5,92 zł/l
- Benzyna bezołowiowa 98: 6,69 zł/l
- Olej napędowy: 6,10 zł/l
- Autogaz: 2,74 zł/l
Jak czytamy, sytuacja na rynku hurtowym w odniesieniu do cen benzyny i gazu była stabilna, choć diesel nieznacznie taniał. Z racji, że nie było głębokich korekt na rynku hurtowym, nie pojawiło się znaczne przełożenie na rynku detalicznym.
Ile zapłacimy za paliwo w przyszłym tygodniu 21-25 lipca?
Urszula Cieślak i Rafał Zywert przewidują, że w okresie od 21 do 25 lipca nastąpi dalszy wzrost cen diesla, średnio o 3 gr/l. Ceny benzyny i autogazu powinny utrzymać się na stabilnym poziomie.
Prognozowane średnie ceny paliw na 21-25 lipca Reflex.com.pl:
- Benzyna Pb95: 5,92 zł/l
- Benzyna Pb98: 6,68 zł/l
- Olej napędowy: 6,13 zł/l
- Autogaz: 2,75 zł/l
Sytuacja na rynku ropy naftowej
Jak czytamy w komentarzu Reflex, wrześniowa seria kontraktów na ropę Brent utrzymywała się w cenie 70 dolarów za baryłkę.
Wzrosty spowodowane były sankcjami UE na Rosję. W piątek 18 lipca Unia Europejska ogłosiła 18. pakiet sankcji wobec Rosji za prowadzenie wojny na Ukrainie. Pakiet zawiera m.in. limit cenowy na ropę z Rosji na poziomie 15 proc. poniżej średniej cen rynkowej.
Kolejny cios w rosyjski przemysł naftowy, może nadejść ze strony USA. Donald Trump na początku tygodnia zapowiedział, że jeśli w ciągu 50 dni Rosja nie osiągnie porozumienia pokojowego, to nałoży sankcję na odbiorców rosyjskiego eksportu.
Jak piszą Urszula Cieślak i Rafał Zywert, według najnowszych danych EIA zapasy ropy naftowej spadły o 3,9 mln baryłek do 422, mln w skali tygodnia; a zapasy gotowych produktów (benzyn i olejów) wzrosły w skali tygodnia o 3,4 i 4,2 mln baryłek. Jak czytamy w komentarzu Reflex, poziom zapasów benzyn jest bliski 5-letniej średniej dla tej pory roku, a rezerwy oleju są o 21 proc. niższe od 5-letniej średniej.
- OPEC utrzymał na niezmienionym poziomie prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym i przyszłym roku. Zgodnie z najnowszymi prognozami światowa konsumpcja ropy naftowej ma wzrosnąć w tym roku 1,29 mln baryłek dziennie do 105,13 mln baryłek dziennie. W roku 2026 popyt z kolei ma wzrosnąć 1,28 mln baryłek/dziennie do 106,42 mln baryłek dziennie W czerwcu produkcja OPEC+ ukształtowała się na średnim poziomie 41,56 mln baryłek dziennie, natomiast OPEC+ szacuje zapotrzebowanie na swoją ropę naftową na poziomie 42,5 mln baryłek dziennie w tym roku i 42,9 mln baryłek dziennie w roku przyszłym - czytamy w komentarzu Reflex.com.pl.

Polecany artykuł: