Darmowe szczepienia dla seniorów

i

Autor: Shutterstock Darmowe szczepienia dla seniorów

Ile zarabia się na testowaniu leków w Polsce? Tyle nie dostaje nawet generał

2018-11-06 12:50

Badania kliniczne to bardzo popularna forma testowania leków, różnego rodzaju kuracji, które mają wykryć lub wyleczyć konkretne choroby. Udział w nich biorą chętni, a wszystko odbywa się pod czujnym okiem ekspertów - lekarzy, pielęgniarek i profesjonalistów związanych ze służbą zdrowia. Jak się okazuje, praca przy takich testach może być niezwykle opłacalna.

Niemal wszystkie produkty, jakie kupujemy, testowane są przez specjalne maszyny, które analizują jak dana rzecz działa, jak smakuje, czy jest bezpieczna etc. Mimo postępu technologicznego nic nie zastąpi jednak testów na… żywym organizmie. Tak jak soki czy ulubione chipsy przed wypuszczeniem na rynek sprawdzane są przez testerów, którzy oceniają ich smak, zapach, a nawet wygląd, tak też i leki, które kupujemy w aptece, wcześniej są sprawdzane podczas specjalnych badań.

By takie testowanie leku przyniosło pożądane efekty, a także by pacjent, na którym sprawdzamy lek, miał zapewnioną stuprocentową opiekę, do badań klinicznych powołuje się specjalny sztab ludzi. Tak jak i w szpitalach czy przychodniach, podczas testowania leków pacjentem opiekują się – między innymi – pielęgniarki. Te pracujące w państwowej służbie zdrowia, według wyliczeń portalu wynagrodzenia.pl, zarabiają ok. 2,8 tys. złotych brutto (mediana) za miesiąc pracy. Jeżeli zdecydują się na podjęcie pracy przy badaniach klinicznych mogą liczyć na niezły zastrzyk gotówki.

Według najnowszego raportu BKWP.pl, pielęgniarka opiekująca się pacjentami, którzy testują leki, otrzymuje od niemal 4 do 10 tys. złotych brutto. Autorzy raportu zaznaczają, że zarobki pielęgniarek są tak zróżnicowane, gdyż część otrzymuje wynagrodzenie za konkretne procedury lub za przepracowane godziny.

Farmaceuci współpracujący z ośrodkami badań klinicznych deklarują, że ich miesięczna pensja brutto to od ok. 3,6 tys. złotych do nawet 6,5 tys. złotych. Tu BKWP.pl twierdzi, że wypłaty farmaceutów zależne są od lokalizacji.

Prawdziwe pieniądze zaczynają się jednak dla osób, które zarządzają ośrodkami badań klinicznych i samymi badaniami. CRA, czyli osoba będące Monitorem badań klinicznych, ma zarobki zależne od stażu pracy. Na początek może liczyć na 4 do 13 tys. złotych. Osoba pracująca na stanowisku CRA 4-6 lat otrzymuje wynagrodzenie nawet do 18 tys. złotych, jednak zwykle między 13,5 a 15,5 tys. złotych. Staż pracy powyżej 6 lat pozwala na osiągnięcie pensji miesięcznej w wysokości nawet 21 tys. złotych brutto.

Kierownicy projektów badawczych mogą osiągnąć zarobki, które przekraczają nawet te wypłacane generałom Wojska polskiego. 32,5 tys. złotych brutto co miesiąc robi wrażenie. Warto jednak zaznaczyć, że to najwyższy pułap – na tym samym stanowisku równie dobrze można otrzymać „zaledwie” 7 tys. złotych brutto.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze