Od 1 stycznia 2019 roku nastąpi zmiana w Kodeksie pracy. Chodzi o zapis, który dotychczas mówił, że domyślnym sposobem wypłaty pensji jest przekazanie jej pracownikowi do rąk własnych. Od nowego roku podstawową formą wypłacania wynagrodzenia będzie przelew na wskazany przez pracownika rachunek bankowy.
Mimo to pracownik może domagać się, by pracodawca przekazał wynagrodzenie „do rąk”. Żeby tak się stało trzeba będzie wypełnić wniosek w formie papierowej bądź elektronicznej i przekazać swoim przełożonym.
Jeżeli pracownik nie posiada konta bankowego, będzie mógł skorzystać z tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Takie konta obowiązkowo od sierpnia 2018 roku zakładają banki.
Obowiązkiem pracodawców będzie też poinformowanie pracowników, którzy otrzymywali pieniądze do ręki, że ci zobowiązani są do podania rachunku płatniczego, na który przelewane ma być ich wynagrodzenie. Pracodawca będzie miał na to 21 dni licząc od 1 stycznia 2019 roku. Pracownik po trzymaniu takiego pisma będzie zaś miał 7 dni na wskazanie numeru konta lub złożenie wniosku o otrzymywanie wypłaty do rąk własnych.