Teatr

i

Autor: Pixabay

Dzień Teatru

Ile zarabiają aktorzy w teatrze? Szokujące stawki

2023-03-27 19:04

W dobie XXI wieku i rozwoju technologii, gdy słyszymy "aktor" myślimy film lub serial - coraz rzadziej teatr. Co więcej, aktorstwo kojarzy nam się ze znakomitymi zarobkami. Okazuje się, że rzeczywistość jest zgoła odmienna. Choć "twarze z billboardów" z pewnością nie mogą narzekać, to wynagrodzenie aktorów teatralnych pozostawia wiele do życzenia.

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. 

Międzynarodowy Dzień Teatru

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Ile zarabiają aktorzy teatralni?

Obchody święta teatru skłaniają do refleksji nie tylko nad sztuką i kondycją polskiej sztuki teatralnej ale również nad zarobkami aktorów teatralnych.  Choć sam zawód aktora kojarzy nam się z blichtrem i sławą oraz wiążącą się z tym "gażą" to rzeczywistość aktorów teatralnych nie jest tak kolorowa.

Początkujący aktor teatralny może liczyć na zarobki rzędu 2 tys. zł brutto pracując na etacie w teatrze. W przypadku bardziej doświadczonych aktorów zarobki mogą sięgnąć 5-6 tys. zł brutto. Wysokość pensji aktora jest uzależniona od wielu czynników - miejsca, doświadczenia, rozpoznawalności, płci czy ilości zagranych spektakli. Większość teatrów wypłaca swoim pracownikom nie tylko podstawową pensję, lecz także dodatkową premię za każdy występ. 

Zawód: aktor. Na jakie umowy mogą liczyć artyści?

"Aktorzy teatralni zazwyczaj zatrudniani są na podstawie umowy o pracę. Niektóre teatry stosują dodatkowe gratyfikacje w przypadku spektakli wyjazdowych, które zazwyczaj są rozliczane na podstawie umowy o dzieło. Zawód aktora, tak jak każdy inny, jest opodatkowany. Jednak wyrokiem Sądu Najwyższego z 2 czerwca 2017 roku uznaje się aktorów za odtwórców, a nie twórców. Wyrok ten jest o tyle istotny, że zgodnie z jego postanowieniem aktorom nie przysługują zwiększone koszty uzyskania przychodu, a więc powinni oni pracować na podstawie umowy zlecenie" - informuje portal www.biletyna.pl.

Sonda
Często chodzisz do teatru?
Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze