Jak wynika z projektów rozporządzeń MSWiA zamieszczonych w Rządowym Centrum Legislacji, imigranci przyjeżdżający do Polski muszą posiadać środki finansowe na pokrycie ewentualnej podróży powrotnej. Dotyczy do obcokrajowców, którzy w naszym kraju będą chcieli podjąć pracę, otworzyć własną działalność gospodarczą, podjąć lub kontynuować naukę, prowadzić badania naukowe, korzystają z mobilności długoterminowej naukowca albo chcą w Polsce odbyć staż czy wolontariat.
Kwota jaką będzie musiał posiadać imigrant w swoim portfelu ma być różna ze względu na kraj, z którego przyjechał:
- 200 złotych, jeżeli przybył on z państwa sąsiadującego z Polską
- 500 złotych, jeżeli przybył z państwa członkowskiego Unii Europejskiej, niesąsiadującego z Polską lub z państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia Wolnego Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub z Konfederacji Szwajcarskiej
- 2 500 złotych, jeżeli przybył z innego państwa niż określone w pkt 1 i 2
To jednak nie wszystko, jeśli na przyjazd do naszego kraju decyduje się cała rodzina, to muszą oni dysponować środkami finansowymi, które pokryją podróż powrotną dla wszystkich jej członków. Posiadanie wymaganej kwoty musi być odpowiednio udokumentowane, albo poprzez czek podróżny lub zaświadczenie wystawione przez bank o posiadaniu określonych środków pieniężnych w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium RP. Akceptowane będą także zaświadczenie o zatrudnieniu lub dokumenty potwierdzające wysokości zarobków b dokument potwierdzający przyznanie stypendium krajowego lub zagranicznego.