Inflacja pożera wzrost płac! Drożyzna będzie większa niż rosnące pensje?!

2021-11-19 11:35
W Polskim Ładzie nie wzięto w ogóle pod uwagę pracujących na umowy zlecenie
Autor: shutterstock W Polskim Ładzie nie wzięto w ogóle pod uwagę pracujących na umowy zlecenie

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że wynagrodzenie w październiku rok do roku wzrosło o 8,4 proc., a miesiąc do miesiąca o 1,3 proc. To dobra wiadomość, choć ekonomiści spodziewali się wzrostu na poziomie 8,7 proc. Zła jest taka, że tempo wzrostu płac spada i już tylko nieznacznie wyprzedza inflację. Z kolei średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi już 5 917,15 zł brutto.

Inflacja zjada podwyżki płac

Zarabiamy coraz więcej, ale i ceny w sklepach stale rosną. W październiku inflacja konsumencka sięgnęła 6,8 proc. - to rekord od 20 lat! W praktyce wzrost wynagrodzeń Polaków w październiku - po uwzględnieniu inflacji, to jedynie 1,6 punktu procentowego. Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że wynagrodzenie w październiku rok do roku wzrosło o 8,4 proc., a miesiąc do miesiąca o 1,3 proc. "Formalne tempo wzrostu zatrudnienia spowolniło - to jednak efekt częstszego świadczenia pracy w oparciu o działalność gospodarczą" - zaznaczył analityk z zespołu makroekonomii PIE Marcin Klucznik. Dodał, że popyt na pracę oraz niedobory pracowników tworzą presję na szybki wzrost wynagrodzeń.

ZOBACZ: Polski Ład. Sprawdź, ile zyskasz na pensji bez podatku! [TABELA]

Zarobki w wielkich giełdowych firmach. Rekordziści dostają 25,7 tys. zł miesięcznie

Jak zwrócił uwagę, dynamika zatrudnienia obniżyła się w październiku z 0,6 do 0,5 proc. rdr, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Analitycy zaznaczyli, że formalne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw ustabilizowało się na poziomach niższych niż przed pandemią - obecnie jest ono o ok. 1,5 proc. mniejsze niż na koniec 2019 r. Według ekspertów teoretycznie oznacza to utratę ok. 95 tys. etatów. "Pomimo tego przedsiębiorstwa zgłaszają wysoki popyt na pracę oraz rosnące problemy z rekrutacją pracowników" - zaznaczył PIE.

Poza pensjami rośnie też zatrudnienie. Wzrost zatrudnienia w październiku wynikał m.in. z przyjęć pracowników, zwiększania wymiaru etatów - podał Główny Urząd Statystyczny.

"Minimalny wzrost przeciętnego zatrudnienia w październiku 2021 r. wynikał m.in. z przyjęć w jednostkach, zwiększania wymiaru etatów zatrudnionych pracowników do poziomu sprzed pandemii, a także mniejszej absencji w związku z przebywaniem na urlopach bezpłatnych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach" - napisał GUS.

Sonda
Czy płaca minimalna powinna być wyższa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze